Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

08.10.2008

 

14 września Święto Podwyższenia Krzyża

 

        Tego dnia, tradycyjnie została odprawiona Droga Krzyżowa na Matyskę, modlitwie przewodniczył Ks. Proboszcz Ryszard Kubasiak, wraz z Wikariuszami naszej parafii oraz Diakonem i Klerykami.

 

,,Święto to ma swoje początki wraz narodzeniem się tradycji odnalezienia relikwii krzyża św., na którym umarł Chrystus. Ich odnalezienie przypisuje się św. Helenie; matce cesarza Konstantyna Wielkiego, (ok. 326 roku). Relikwie krzyża zostały złożone w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Później zrabowane przez Persów zostały ostatecznie odbite z ich rąk w 628 roku przez cesarza bizantyjskiego - Herakliusza i powróciły do Jerozolimy.

Kiedyś obchodzono dwa święta związane z krzyżem pańskim: 3 maja Kościół wspominał dzień jego znalezienia, zaś we wrześniu Podwyższenie Krzyża. Papież Jan XXIII zniósł święto krzyża Chrystusowego obchodzone 3 maja jako niepotrzebne powtórzenie (dziś jest to Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zaś odnowiony kalendarz rzymski jako święto Podwyższenia Krzyża przyjął dzień 14 września. Znajduje się ono zarówno w kalendarzu Kościoła Zachodniego, jak i wschodniego.

Krzyż. Jego symbol był znany ludzkości na wiele wieków przed narodzeniem Jezusa Chrystusa. Najwcześniejszym wizerunkiem krzyża był tzn. krzyż egipski - anch. Był on symbolem nieśmiertelności i wieczności, atrybutem bogów. Oni obdarowywali nim władców, podkreślając ich boski status i świętość władzy. Wraz z upływem czasu, upadkiem cywilizacji egipskiej i narodzinom państwa rzymskiego krzyż zmienił nie tylko wizerunek, ale i znaczenie. Z symbolu życia stał się symbolem śmierci i to śmierci haniebnej. Na ukrzyżowanie skazywano zdrajców, morderców, świętokradców i burzycieli świętego porządku świata. Na taką śmierć zostało skazanych w 71 r. p.n.e. 6 tysięcy gladiatorów i niewolników, którzy dwa lata wcześniej przyłączyli się do armii Spartakusa. Po upływie niespełna stu lat ze znaku hańby stał się drzwiami do wieczności, do życia, do zbawienia. Jako ten symbol krzyż widnieje na Świecy Paschalnej. Krzyż dla chrześcijan jest największą świętością, którą w sposób szczególny czcimy w Wielki Piątek”.

Tekst an. Maciej Wacławik