Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

22.10.2008

 

Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

w Radziechowach na górze Matysce

                                              ,,Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II
.

Celem Tej uroczystości patriotyczno – religijnej jest przywołanie Narodowych Bohaterów, którzy walczyli w obronie Boga, Ojczyzny i Honoru. Zasługują Oni bowiem, aby w listopadzie miesiącu pochylania się nad mogiłami najbliższych, przystanąć na chwilę i skłonić czoło przed tymi, którzy zrozumieli na czym polega miłość, bo jak mówi Chrystus ,,nikt nie ma większej miłości od tych, którzy oddają życie za przyjaciół swoich.”

Od 2005r. na szczycie góry Matyski, u podnóża Krzyża Jubileuszowego, rozpoczęto usypywanie Kurhanu Pamięci. Co roku 11 listopada (jeśli jest to sobota, lub w okolicy 11 listopada), w uroczysty sposób przywożona jest ziemia z miejsc historycznie ważnych  dla Polski, oraz miejsc szczególnie ważnych dla naszej małej Ojczyzny jaką jest Ziemia Żywiecka i usypywany jest z niej symboliczny Kurhan Pamięci Narodowej

  • W 2005r. złożona była ziemia z grobów: ks. Jerzego Popiełuszki – działacza Solidarności, Stanisława Pyjasa z Gilowic i Stanisława Pietraszki z Radziechów – działaczy KOR - u
  • W 2006r. do istniejącego Kurhanu Pamięci dosypano ziemię pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, oraz ziemię z Peru, z grobu O. Michała Tomaszka i O. Zbigniewa Strzałkowskiego męczenników za wiarę.
  • W 2007r. złożona została ziemia z grobów Powstańców Warszawskich i ziemia z Fortów w Węgierskiej Górce, tzw. ,,Westerplatte Południa”
  • W tym roku dołączy ziemia z grobów Powstańców Wielkopolskich, w 90 Rocznicę Wybuchu Tego Powstania oraz ziemia z Watykanu – z miejsce gdzie najchętniej przebywał nasz Papież - będzie to zamkniecie uroczystości XXX Pontyfikatu Jan Paweł II obchodzonych na Matysce.

Każdorazowo na tej uroczystości, przy wtórze werbla odczytywany jest Apel Poległych. Podniosłość chwili podkreśla obecność: Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej, chórów, licznie przybyłych delegacji Władz Samorządowych i szkół oraz bardzo licznej grupy wiernych tradycji narodowej. Każdemu uczestnikowi Zaduszek Narodowych, podczas ustawiania w Kolumnie Marszowej. zostaje przypięta maleńka biało - czerwona kokardka.

W tym roku, już po raz drugi treść Apelu Poległych została wyłoniona w drodze Konkursu rozpisanego wśród szkół gimnazjalnych i średnich, a któremu patronowali: Śląski Kurator Oświaty: dr Marian Drosio i Wielkopolski Kurator Oświaty: Elżbieta Leszczyńska. Tegoroczni laureaci to uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Byczynie: Paweł Półtorak, Izabela Kalis i Cezary Olejnik pod kierunkiem Pani mgr Anny Pliszek oraz uczennica Gimnazjum nr 3 w Juszczynie Natalia Kocińska pod kierunkiem Pani mgr Grażyny Szeląg.

Obecność swoją na uroczystości potwierdził Prezydent Gniezna Pan Jacek Kowalski wraz z przedstawicielami Rady Miasta oraz przedstawiciele Gminy Byczyna