Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

08.11.2011

 

Radziechowy, dnia 5 listopada 2011 r.

 

Matyska pełna Aniołów

 

,,Oskarżeni o Wierność” zostali uczczeni podczas VII Zaduszek Narodowych w Radziechowach

 

            To już VII Zaduszki Narodowe. Wydawać by się mogło, że wszystko już widzieliśmy…nic nowego, urzekającego nie można stworzyć... Nic błędniejszego, podczas tegorocznych zaduszek w wyjątkowy sposób przenieśliśmy się do czasów II wojny światowej i tych najokrutniejszych dla prawdziwych Polaków lat powojennych.

            Idąc w kolumnie marszowej w stronę Matyski, na wysokości V stacji oglądaliśmy ,,etiudę” – widowisko plenerowe przedstawiające transport zamordowanego majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”. Na wozie w bezładzie leży ciało ,,Szalonego Majora” jak o nim z trwogą mówili Niemcy, a obok sześcioosobowa eskorta uzbrojonych esesmanów. Konferansjer – aktor Teatru Polskiego – Kuba Abrahamowicz, przybliżył nam postać ,,Hubala” dowódcy – wybitnego stratega, którego nawet legendy bali się Niemcy, dlatego miejsce pochówku nadal nie jest znane. Ten bardzo smutny orszak powoli niknął w zaroślach, a do nas zaczęły napływać, wpierw dźwięki harmonii, a potem przepiękny śpiew pieśni partyzanckiej ,,deszcz jesienny, deszcz…” wszyscy z zaciekawieniem rozglądaliśmy się po okolicy, któż to tak urealnia tamte czasy? wprawdzie nie widać partyzantów, wprawdzie nie widać ogniska, ale czuć atmosferę tych czasów….Sprawcą tego cudownego przeniesienia w czasie był zespół Conviva z Łękawicy to on sprawił, że otulił nas bardzo przejmujący, ale zarazem pełen radości nastrój. Nucąc piosenkę idziemy powolutku przemieszczając się w stronę szczytu Matyski….

            Kolejna ,,etiuda” Zatrzymujemy się przed stacją VII tym razem przenosimy się na Nieludzką Ziemię gdzie Syberyjskie Dzieci szukają pożywienia, a za nimi stoi ich Anioł. Prowadzący opowiada o potędze słów pieśni ,,Serdeczna Matko” zesłańcy wstawali z nią na ustach i z nią kładli się spać – to jedyna Polska pieśń znana w całości i to przez tak wielu... chór rozpoczyna śpiew, tym razem wszyscy dołączają. I niosło się po tych beskidzkich szczytach to nasze śpiewanie, a w oczach nie wiedzieć dlaczego pojawiły się łzy… Dlaczego serce tak mocniej bije? Wędrujemy dalej.

            Przed stacją XII na największym wzniesieniu, niby w amfiteatrze oglądamy III ,,etiudę”  ostatnie chwile z życia Św. O. M. Kolbe. Aktor przeczytał nam fragment z książki M. Kączkowskiej pt. „Ojciec Kolbe” słuchaliśmy w milczeniu.. wpatrując się w ciała więźniów jeden leży w bezładzie, a drugi z uśmiechem patrzy na dobijającego Go zastrzykiem esesmana, to O. Kolbe, a tuż za nim uśmiechnięty Anioł Stróż. Śpiew chóru i ponad 500 wypuszczonych gołębi zamienia tę tragiczną chwilę na pełne optymizmu przesłanie.. ,,Dzieci drogie! Spokojnie, spokojnie. Zaufajcie Niepokalanej. Śmierć nie jest straszna” Idziemy dalej….

            To już sam szczyt góry Matyski, prowadzący przedstawia ostatnią ,,etiudę” - ,,Pochód do Nieba…” w bezruchu stoją: gen Nil, sanitariuszka Inka, major Hubal, oddział Bartka, Profesorowie Uczelni Lwowskich ,  tuż obok każdego bohatera stoi anioł z tabliczką kogo prowadzi do Nieba .. na czele pochodu – na drabinie stoi Anioł Polski z biało czerwoną flaga. Słuchamy historii związanych z poszczególnymi bohaterami: Generał Fieldorf "Nil" - Walczył z hitlerowcami, zginął z rąk komunistów. Nie miał szans na przeżycie. Był zadrą dla peerelowskiego systemu, który niszczył wszystko, co niekomunistyczne. A on miał odwagę odmówić współpracy z reżimem. Sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. "Inka" aresztowana przez UB rankiem 20 lipca 1946, a następnie umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. W śledztwie była bita i poniżana; mimo to odmówiła składania zeznań obciążających członków brygad wileńskich AK. miała zaledwie 18 lat.. Rotmistrz W. Pilecki współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego. Zygmunt Szendzielarz, ps "Łupaszka” stracony w 1951 w więzieniu mokotowskim w Warszawie – major kawalerii Wojska polskiego i Armii Krajowej Żołnierze Wyklęci w tym NSZ ze Zgrupowania kpt. Henryka Flame "Bartka" działającego na Żywiecczyźnie oraz Profesorowie Lwowscy rozstrzelani przez Niemców w 1041 r. na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie, kilkudziesięciu profesorów: Uniwersytetu, Politechniki i Akademii Weterynarii. Słuchamy utworu As – dur F. Szopena …. Inscenizacja plenerowa dobiegła końca, jeszcze tylko spojrzenie na mijaną replikę pomnika z Wzgórz Wuleckich i docieramy do groty pod Krzyżem Jubileuszowym.

            W samo południe została odprawiona koncelebrowana Msza Św. W intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. kanonik R. Kubasiak, proboszcz Parafii w Radziechowach, współcelebransami byli: ks. Prałat Władysław Nowobilski proboszcz Parafii w Ciścu, ks. Krzysztof  Ciurla z Łękawicy, Ks. Krzysztof Mucha  i ks. Krzysztof  Suchanek  z Radziechów.

            Po uroczystej Eucharystii nastąpiło formowanie kolumny marszowej i przejście pod kurhan Pamięci Narodowej, szły: poczty sztandarowe, kompania honorowa, zaproszeni goście, delegacje, młodzież szkolna, społeczeństwo.

            Odśpiewanie Hymnu Państwowego rozpoczęło III cześć uroczystości.

Prowadzący zapowiedział, że do Kurhanu Pamięci Narodowej zostanie dosypana Ziemia z różnych okolic naszej Ojczyzny – ponieważ miejsca pochówku, tak wielu Bohaterskich Polskich Synów i Córek nadal nie są znane i najprawdopodobniej nigdy ich nie poznamy. A każda grudka Polskiej Ziemi jest cenna, bowiem Oni oddali za Nią swe życie. Ziemię z Wzgórz Wulwckich z Lwowa przywiózł Franciszkanin, O. Sławomir Zieliński dyrekto wydziału duszpasterstwa ogólnego w Lwowie. Pocztą dotarła do nas ziemia z Gminy Narewka ,,Niniejszym potwierdzamy, ze ziemia, którą przekazujemy na Kurhan Pamięci Narodowej pochodzi z Olchówki – miejscowości, w której urodziła się i mieszkała do czasu ukończenia szkoły podstawowej Danuta Siedzikówna ,,Inka” - podpisał wójt Mikołaj Pawilcz. Ziemie do kurhanu dosypali: poseł RP Stanisław Szwed, wójt Gminy Radziechowy – Wieprz Grzegorz Figura oraz ks. kanonik K. Kubasiak  

Następnie został odczytany Apel Poległych, który został wyłoniony w V Ogólnopolskim Konkursie Historycznym na ,,Apel Poległych”  autorkami były: w kategoria I Karolina Witos i Joanna Świniańska z Gimnazjum Publicznego nr 3 Juszczyna, nauczyciel opiekun Monika Dyrlaga, w kategorii Patriotyczny Montaż Poetycki Paulina Stanek i Joanna Machalica z II LO im. Asnyka  Bielsko – Biała,  opiekun pracy Robert Michalski.

Kompanię honorową tworzyli uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II z Łękawicy wraz ze swym opiekunem ks. Krzysztofem Ciurla

W imieniu przybyłych poseł Stanisław Szwed podziękował za wzruszająca lekcję historii i życzył by takie przedsięwzięcia były nadal kontynuowane.

Jeszcze tylko złożenie kwiatów, zapalonych zniczy i pamiątkowe zdjęcia.

A potem wspólne rozmowy, próbowanie bigosu, ciepła herbata i to co najważniejsze ogrom radości z dobrze spełnionego obowiązku, przecież ,, OSKARŻENI O  WIERNOŚĆ” ZASŁUŻYLI SOBIE NA NASZĄ PAMIĘĆ.

 

W imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania:

·         Zespołowi CONVIVA z Łękawicy, który nie tylko ubogacił nasza uroczystość, ale sprawił, że te chwile na zawsze zostaną w naszej pamięci… ech głos tej harmonii i ten śpiew partyzanckich pieśni odbijający się od beskidzkich szczytów….

·         ,,Aktorom’ za wcielenie się w role i umożliwienie lepszego przezywania tych dziejowych wydarzeń naszej Ojczyzny

·         Grupie rekonstrukcyjnej KMOP "Lech", wraz z Arturem Caputą - dowódcą Grupy oraz Wojciechowi Byrskiemu za realistyczne przedstawienie ostatniej drogi maj. ,,Hubala”

·         Kubie Abrahamowicz za stworzenie wyjątkowego spektaklu, to dzięki jego kunsztowi aktorskiemu te nasze jak to pięknie ujął ,,etiudy” nabrały blasku

·         Szymonowi Helbin  i grupie ministrantów, za to byśmy byli słyszalni… a połączyć 3 nagłośnienia i to na odcinku ponad 500 m.

·         Ks. Krzysztofowi Mucha i grupie lektorów

·         Ks. Krzysztofowi Ciurla i uczniom za rolę Kompanii Honorowej

·         Janowi Gołek za gołębie – to była piękna przenośnia, gołębie pokoju.  

·         Dziękujemy za pyszny bigos, ciepłą herbatę, ławki, transport, ubranie ołtarza, kurhanu, przygotowanie scen

·         Dziękujemy , ale i gratulujemy patriotycznej postawy: dyrektorom oraz nauczycielom szkół:

1.      Gimnazjum w Łękawicy

2.      Zespołowi Szkół Agrotechnicznych i Licealnych z Moszczenicy

3.      LO Żywiec

4.      Gimnazjum nr 3 z Juszczyny

5.      SP z Juszczyny

6.      SP z Bystrej

7.      SP z Brzusnika

8.      Gimnazjum nr 2 z Wieprza

9.      SP z Wieprza

10.  SP nr 3 z Żywca 

11.  Harcerzom z Hufca Żywiec w tym drużynie z SP nr 3 drużynie z Gimnazjum w Wieprzu

·         Dziękujemy Pocztom Sztandarowym:

1.      OSP Radziechowy

2.      Stowarzyszeniu Górników ,,Gwarek”

3.      Związkowi Podhalan Oddział Żywiecki

4.      Zespołowi Szkół Agrotechnicznych i Licealnych z Moszczenicy

5.      Gimnazjum w Łękawicy

6.      Kombatantom, Kołom Gospodyń Wiejskich

7.      Stanisławowi Szwedowi – posłowi RP za obecność na całej uroczystości i dodać należy że był z nami mimo iż nie wysyłaliśmy zaproszenia – uważamy bowiem, że tego typu śpotkanie nie upoważnia nas do pisania zaproszeń.

 

Dziękujemy wszystkim obecnym za współtworzenie tego historycznego wydarzenia. I jeśli Pan pozwoli to do zobaczenia za rok  hm. Jadwiga Klimonda

 

 

Warto przeczytać:

 

W 1939 r.III Rzesza przystąpiła do realizacji tzw. "Akcji Inteligencja" (niem. Intelligenzaktion), trwającej z przerwami do 1943 roku, wymierzonej w polską elitę intelektualną. Akcja ta przebiegała z różnym nasileniem w poszczególnych rejonach okupowanej Polski. Najwięcej zbrodni popełniono na Pomorzu (Intelligenzaktion na Pomorzu, ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych), Wielkopolsce (Intelligenzaktion Posen, ok. 2 tys. ofiar), Mazowszu (Intelligenzaktion Masovien, ok. 6,7 tys. ofiar), Śląsku (Intelligenzaktion Schlesien, ok. 2 tys. ofiar), Łodzi (Intelligenzaktion Litzmannstadt, ok. 1,5 tys. ofiar), a także w tzw. akcjach specjalnych, z których największe to Akcja AB (Ausserordentliche Befriedungsaktion, ok. 3,5 tys. ofiar), Sonderaktion Krakau i Zweite Sonderaktion Krakau (ok. 187 ofiar, uczonych i pracowników naukowych z Uniwersytetu Jagiellońskiego). Po agresji III Rzeszy na ZSRR 22 czerwca 1941 założenia Akcji AB zostały przez władze policyjne III Rzeszy rozszerzone na tereny II Rzeczypospolitej okupowane do 21 czerwca 1941 przez Armię Czerwoną i anektowane jednostronnie przez ZSRR, w wyniku których aresztowano, a następnie rozstrzelano na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie kilkudziesięciu profesorów Uniwersytetu, Politechniki i Akademii Weterynarii.