Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

02.11.2013

 

 

Historia

Parafia radziechowska jest jedną z najstarszych wsi na Żywiecczyźnie, liczy sobie ok. 620 lat. Około 1390 r. została zbudowana tutaj prawdopodobnie pierwsza parafialna, drewniana świątynia. W 1610 r. do parafii radziechowskiej należały wsie: Wieprz, Juszczyna, Cięcina, Milówka, Rajcza, Lipowa i Słotwina. W 1617 r. została ona poszerzona o wsie: Bystra, Brzuśnik, Kamesznica, Żabnica, Rycerka, Sól, Nieledwia i Szare. W 1630 r. za sprawą królowej Konstancji powstał kościół i parafia w Milówce, do której włączono wsie górnego dorzecza Soły. W październiku 2010 r., decyzją biskupa diecezji bielsko-żywieckiej odłączone zostały od niej wsie Twardorzeczka i Ostre, które stworzyły parafię w Ostrem, a w tym roku odłączone zostało sołectwo Przybędza i utworzono parafię.

Pierwotna świątynia była drewniana. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W 1590 r. był już na pewno murowany i dobrze wyposażony. Przebudowano go w 1630 r. i na nowo konsekrowano w 1636 r. W XVIII w. miała miejsce kolejna zmiana sylwetki świątyni. Tym razem wydłużono bowiem nawę i dobudowano wieżę, a na niej umieszczono trzy dzwony. Po raz ostatni kościół został powiększony w latach 20. XX w. Wówczas dobudowano do niego nawę południową, wymieniono belkowanie, położono nowe tynki i posadzki. W II poł. XX w. dokonano natomiast nowego połączenia kaplicy św. Izydora z kościołem, przeprowadzono remont wieży, stropu i dachu. Powstały nowe i nowoczesne kaplice w Przybędzy, Ostrem i punkt katechetyczny w Twardorzeczce.

 

Parafia w Radziechowach w kronikach i dokumentach występuje jako arena wielu tragicznych zdarzeń. W roku 1656 podczas potopu szwedzkiego miejscowość została prawie całkowicie spalona, a ludność w dużej części wymordowana w odwecie za udział Górali w obronie Jasnej Góry. W czasie II wojny światowej niemal cała ludność wsi została wysiedlona na Lubelszczyznę, wiele budynków zostało zniszczonych. . Po  wojnie młodzież rozpoczęła działalność w Związku Młodzieży Patriotycznej   ,,Nowe Wyzwolenie” za co została aresztowana przez UB w 1950 r. i torturowana, a następnie więziona: w Żywcu,  Krakowie ul. Montelupich oraz  Wronkach.  Obecnie podczas Zaduszek Narodowych na Matysce usypywany jest Kurhan Pamięci Narodowej z ziemi, z miejsc historycznie ważnych  dla Polski. www.golgota-beskidow.pl 

Przypis: ks. Jan Kracik, Radziechowy, parafia z jagiellońskich czasów, Radziechowy 1993