Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

20.02.2015

 

 

1 marca 2015 r. Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

obchodzony w Radziechowach na Matysce

 

 

Mieszkańcy Radziechów pamiętają o Edwardzie Chudziec ps. "Brzoza", żołnierzu VII okręgu NSZ, oddziału "Sztubak", który zginął 27.07.1946 r. i został pochowany w mogile żołnierza NSZ na cmentarzu parafialnym w Radziechowach oraz o działalności młodzieży zrzeszonej w Związku Młodzieży Patriotycznej   ,,Nowe Wyzwolenie” a aresztowanej przez UB w 1950 r. Ci osiemnastoletni wówczas chłopcy byli torturowani, a następnie więzieni:

w Żywcu, Krakowie na ul. Montelupich, we Wronkach. Czym zasłużyli sobie na taki los? Marzyła im się Polska, Ojczyzna wolna od jakichkolwiek wpływów. Nie chcieli godzić się na kolejną tyranię – tym razem sowiecką. Ich dowódca Łodziana Edward otrzymał wyrok 5 lat więzienia. Pozostali: Pieronek Mieczysław - 3 lata, Galica Józef - 2 lata, Habdas Stanisław - 3 lata, Pieronek Józef - 2 lata. Kto ich zdradził? Kto doniósł do UB o ich planach? Te odpowiedzi zostawmy IPN, ale o postawie młodych ludzi trzeba pamiętać. .

W 2000 r. w 50 rocznicę uwięzienia harcerzy na  Radziechowskim kościele została wmurowana pamiątkowa tablica, głównym inicjatorem tych uroczystości był  ówczesny  wielki patriota Ks. Prałat Stanisław Gawlik, wieloletni (40lat) Proboszcz Parafii Św. Marcina w Radziechowach.

 

1 marca 2015 r. zapraszamy na godz. 15;00 pod Jubileuszowy Krzyż na Matysce, by stojąc przy Kurhanie Pamięci Narodowej uczcić pamięć tych, dla których słowa: Bóg, Honor  i Ojczyzna po roku 1945 stanowiły sens życia.

 Wyjście na Matyskę bez względu na pogodę. 

JK

 

,,Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta ,,jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji; za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Prezydencki projekt ustawy z dnia 26.02.2010 r. wpłynął do Sejmu RP 1.03.2010 roku. 05.03.2010 r. projekt skierowano do Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Do reprezentowania stanowiska wnioskodawcy upoważnieni byli: zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda lecz obaj zostali zdymisjonowani w kwietniu 2010 roku. Pismem z dnia 8 czerwca 2010 roku Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała przedstawiony jej projekt, wskazując, że uzupełnia on katalog świąt i dni pamięci, upowszechniających tradycje walk o Wolną Polskę. …” portal internetowy

 

plakat