Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

29.03.2007

 

                               

,,Nie ma takiej ceny, którą świat mógłby zapłacić Polakom za takiego Papieża” słowa te, wypowiedziane przez hiszpańskiego Biskupa podczas ceremonii pogrzebowej w Rzymie  zacytował; Jego Ekscelencja ks. Biskup Wojciech Polak na II Krajowej Konferencji "Samorządy RP dla Jana Pawła II". 

 

Hasło konferencji to: "Pamięć i tożsamość - wkład Jana Pawła II w kształtowanie polskiego patriotyzmu".

Z inicjatywy Stowarzyszenia Kolekcjonerów Pamiątek Pontyfikatu Jana Pawła II pod patronatem Metropolity Gnieźnieńskiego Abp. Henryka Muszyńskiego oraz Prezydenta Miasta Gniezna - Jacka Kowalskiego w dn. 22-23 marca 2007r. spotkali się w Gnieźnie przedstawiciele miast papieskich oraz instytucji związanych z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II. Współorganizatorem Konferencji był Wielkopolski Oddział "Civitas Christiana" - Koło Miejskie w Gnieźnie. Podczas dwudniowego spotkania samorządy zaprezentowały swój dorobek w zakresie upamiętnienia pontyfikatu JP II. 

Konferencję otworzył Prezes Stowarzyszenia Ryszard Zawadowski serdecznie przywitał wszystkich przybyłych z różnych stron Polski uczestników i przybliżył cel, jaki przyświeca takiemu spotkaniu; samorządowców RP i stowarzyszeń pozarządowych. Kto przybył na to spotkanie, a jeszcze nie czuł potrzeby zbierania chociażby najdrobniejszych pamiątek po Janie Pawle II, to po tej przemowie na pewno podejmie takie dzieło. Tutaj każdy znaczek, kartka, plakat, a nawet pieczątka mówiące o Ojcu Św. były bezcenne.

Kolejno głos zabrał Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, który uświadomił wszystkim zebranym, w jakim szczególnym miejscu dla historii Polski się znajdujemy i jakie znaczenie dla Gniezna miała wizyta Jana Pawła II. kulisy tej wizyty przybliżył nam Przewodniczący "Civitas Christiana" - Koła Miejskiego w Gnieźnie, Edward Fronckowiak. W pierwszych planach wizyty Jana Pawła II nie było miasta Gniezna, ale na szczególną prośbę Ojca Św. dołączono pierwszą stolicę Polski do trasy I pielgrzymki : 2 -10 czerwca 1979 roku która była pod hasłem -Gaude Mater Polonia. W miarę upływu czasu, uczestnicy konferencji zgodnie przyznali, że coraz mocniej zaczęli odczuwać wśród nas obecność nie tylko Sługi Bożego Jana Pawła II, ale i Św. Wojciecha.

Następnie Ks. prof. dr hab. Paweł Borkiewicz  z Wydziału Teologicznego UAM z Poznania w swym rozważaniu na temat ,,Tożsamość narodu przez kulturę w nauczaniu Jana Pawła II jako przesłanie dla postaw patriotycznych” przybliżył pojęcie tożsamości i kultury . Tożsamość jako;

·        Osobowe samopotwierdzenie, z czym, z kim się utożsamiamy – samookreślamy. Kim chce się być? Szukanie ideału, wartości.

·        Terytorium – nasza identyfikacja naszej małej ojczyzny

·        Pamięć – w procesie przyswajania historii – wygrywanie przyszłości, historia jest bowiem nauczycielką.

Tożsamość narodu polskiego jak nauczał JP2; to umiłowanie wolności i godności człowieka.

Kultura to natomiast budowa i porządkowanie domu – Ojczyzny. To podstawowy sposób bytowania człowieka na ziemi, Kultura jest wyrazem człowieka, służy budowaniu wspólnego dobra. ,,Budowa domu ojczystego poprzez kulturę, ale zawsze we wspólnocie.”

O Gnieźnie, jako kolebce Polskości opowiadał dr Władysław Banach UAM w Poznaniu. Już kiedy wjeżdżało się do Gniezna, odczuwało się tę tajemniczą atmosferę bardzo starego miasta ale dopiero w trakcie poznawania historii nabierało się ogromnego szacunku do każdej kamienicy, każdej nawet maleńkiej kostki brukowej – tu bowiem kładł swe stopy Św. Wojciech,  Mieszko I, Bolesław Chrobry…

Chwila odpoczynku i kolejne spotkanie, tym razem dołączył do nas młody człowiek, który okazał się być Ks. Biskupem. Jego Ekscelencja Ks. Biskup Wojciech Polak, bo o nim tu mowa, podzielił się z nami swymi przeżyciami z pogrzebu Jana Pawła II. Następnie zabierali głos przybyli goście i dzielili się z obecnymi informacjami dotyczącymi podjętych działań Upamiętniających Pontyfikat JPII. To bardzo piękne i wartościowe inicjatywy. Nasze stowarzyszenie, parafia i gmina, również mogły pochwalić się swymi akcjami i bardzo się cieszę z tego spotkania, bowiem już udało się nam nawiązać współpracę z Prezydentem Miasta Gniezna i w listopadzie 2008r. na Matyskę w Radziechowach Delegacja z Gniezna przywiezie Ziemię z grobu Powstańców Wielkopolskich. W ten sposób do usypywanego Kurhanu Pamięci dołączą Wielcy Polacy z Wielkopolski w ich 90 Rocznicę Wybuchu Zwycięskiego Powstania.

Wspólne rozmowy trwały do późna. Warto bowiem było posłuchać jakie ciekawe przedsięwzięcia w związku z II rocznicą Śmierci JPII są podejmowane w różnych rejonach Polski. Następnego dnia o godz. 7;00 w Katedrze Gnieźnieńskiej uczestniczyliśmy we mszy św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Ojca Św. Jana Pawła II. Mszę św. odprawił Ks. Proboszcz Jan Kasprowicz. Była to dla nas prawdziwa uczta duchowa, móc uczestniczyć we mszy św. odprawianej w ,,Matce Kościołów Polskich.”  Po mszy św. Ks. Proboszcz, już w roli kustosza zapoznał nas z bogatą historią Katedry. Gdyby ktoś zapytał mnie, co najbardziej utkwiło mi w pamięci, to nie potrafię powiedzieć; bo i sama srebrna trumna Św. Wojciecha, słynne drzwi gnieźnieńskie, krzyż, z którego polały się krople krwi, poszczególne kaplice i wreszcie współczesna rzeźba zadumanego Prymasa Tysiąclecia stwarzały tak niepowtarzalny klimat, że żadne słowa nie są w stanie oddać tamtej atmosfery, tamtego Ducha Narodu Polskiego.

Zakończenie Konferencji odbyło się w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Tam każdy z uczestników mógł jeszcze raz wypowiedzieć się, ale tym razem w kilku zdaniach miał podsumować nasze dwudniowe spotkanie. Powtarzało się za Panem Edwardem Frąckowiakiem, jedno zasadnicze przesłanie, by słowa skierowane do Ojca Św. ,,Zostań z nami, zostań z nami” nie były tylko przebrzmiałym echem, ale dały nam siłę do wypełniania Testamentu Jana Pawła II i do budowy Jego ŻYWEGO POMNIKA.

Za wszelkie dobro, życzliwość, gościnność i zaproszenie składam serdeczne podziękowanie na ręce Organizatorów: Pana Ryszarda Zawadowskiego, Abp. Henryka Muszyńskiego oraz Prezydenta Miasta Gniezna - Jacka Kowalskiego. I Zapraszam na Matyskę do Radziechów. Umiłowane przez Ojca Św. Góry Beskidy czekają na Was.

 

 

Do następnego spotkania - Jadwiga Klimonda

 

 

Zdjęcia wykonała:

Agnieszka Klimonda