Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

11.11.2010

 

 

VI Zaduszki Narodowe w Radziechowach na górze Matysce – zamknięcie Roku Kapłańskiego pod Krzyżem Jubileuszowym.    

 

Celem Tej uroczystości patriotyczno – religijnej jest przywołanie Narodowych Bohaterów, którzy walczyli w obronie Boga, Ojczyzny i Honoru. Zasługują Oni bowiem, aby w listopadzie, miesiącu pochylania się nad mogiłami najbliższych, przystanąć na chwilę i skłonić czoło przed tymi, którzy zrozumieli na czym polega miłość, bo jak mówi Chrystus ,,nikt nie ma większej miłości od tych, którzy oddają życie za przyjaciół swoich.”

Od 2005r. na szczycie góry Matyski, u podnóża Krzyża Jubileuszowego, rozpoczęto usypywanie Kurhanu Pamięci. Co roku 11 listopada (jeśli jest to sobota, lub w okolicy 11 listopada), w uroczysty sposób przywożona jest ziemia z miejsc historycznie ważnych  dla Polski oraz miejsc szczególnie ważnych dla naszej małej Ojczyzny jaką jest Ziemia Żywiecka i usypywany jest z niej symboliczny Kurhan Pamięci Narodowej.

  • W 2005r. złożona była ziemia z grobów: ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności, Stanisława Pyjasa z Gilowic i Stanisława Pietraszki z Radziechów – działaczy KOR - u
  • W 2006r. do istniejącego Kurhanu Pamięci dosypano ziemię pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, oraz ziemię z Peru, z grobu O. Michała Tomaszka i O. Zbigniewa Strzałkowskiego - męczenników za wiarę.
  • W 2007r. złożona została ziemia z grobów Powstańców Warszawskich i ziemia z Fortów w Węgierskiej Górce, tzw. ,,Westerplatte Południa”
  • W 2008 roku dosypano ziemię z grobów Powstańców Wielkopolskich, w 90 Rocznicę Wybuchu Tego Powstania oraz ziemię z Watykanu – z miejsce gdzie najchętniej przebywał nasz Papież – było to zamkniecie uroczystości XXX Lecia  Pontyfikatu Jan Paweł II obchodzonych na Matysce.
  • W ubiegłym roku uczciliśmy 70 Rocznicę obrony Ojczyzny przed napaścią hitlerowską i sowiecką, a do Kurhanu  dosypaliśmy ziemię z grobu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, z grobu Dowódcy 45 p.p. – płk. Stanisława Hojnowskiego, który wraz z 110 żołnierzami swego pułku, poległ podczas wycofywania się przez Tomaszów Mazowiecki po zadaniu dotkliwych strat hitlerowskiemu najeźdźcy, (tragedia tych żołnierzy była tym większa, że zostali oni zamordowani przez niemieckich dywersantów na ulicach miasta) oraz ziemia z grobów poległych żołnierzy 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w zwycięskim boju w Kałuszynie 11-12 września 1939 r.

Każdorazowo na tej uroczystości przy wtórze werbla odczytywany jest Apel Poległych. Podniosłość chwili podkreśla obecność: Kompanii Honorowej, Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej, chórów, licznie przybyłych delegacji Władz Samorządowych i szkół oraz bardzo licznej grupy wiernych tradycji narodowej. Każdemu uczestnikowi Zaduszek Narodowych, podczas ustawiania w Kolumnie Marszowej, zostaje przypięta maleńka biało - czerwona kokardka.

W tym roku, już po raz czwarty treść Apelu Poległych została wyłoniona w drodze Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego rozpisanego wśród uczniów szkół gimnazjalnych i średnich, a któremu patronuje Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy, Ordynariusz naszej Diecezji.  Nagrodę główną – kamerę,  ufundował tragicznie zmarły Prezydent Lech Kaczyński.

Tegoroczna uroczystość upamiętniła: osoby konsekrowane - Kapłanów i Siostry Zakonne, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny, poległych w walkach z bolszewicką nawałnicą na przedpolach Warszawy, w Radzyminie w 1920 r. jak również  tragicznie zmarłych w katastrofie samolotowej TU 154 w Smoleńsku. Ziemia została  przywieziona z grobu Ks. Ignacego Skorupki, z pola bitwy 1920 r. z Radzymina oraz z miejsca katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku.

Zanim uczestnicy uroczystości dotarli na szczyt Matyski, w podniosły nastrój wprowadziły ich sceny – zatrzymany kadr, niestety nie z filmu, lecz z życia. Zobaczyli jak ks. Ignacy Skorupko, w wysoko wyciągniętej dłoni trzyma krzyż i wraz z młodzieżą idzie na spotkanie z sowieckimi kulami i bagnetami. Siostry Nazaretanki z Nowogródka rozstrzeliwane przez Niemców. Tragiczne losy naszej Ojczyzny obrazowała biało czerwona flaga przypięta do Krzyża Jubileuszowego, a na niej biała róża (symbol niewinności – czystości) oraz stuła i welon zakonnic z Nowogródka. Poniżej do flagi wtuliły się symboliczne szczątki samolotu Tu 154 i dwie białe róże, obficie zroszone kroplami krwi. Dalej w bezładzie leżały mniejsze i większe krzyżyki. Każdy krzyżyk to jedna dusza, której nie żal było oddać życia za Ojczyznę. Opracował i flagę ułożył Jerzy Ciurla. Całość przeżyć została zamknięta, niczym w klamrę przez pieśń ,,Panie Prezydencie do Apelu Stań!” napisana i wykonana przez Marcina Pokusę.

W tak podniosłym nastroju przygotowywaliśmy się do przeżycia Mszy Św. w intencji Ojczyzny. W czasach, gdy Polska przypomina targowicę, gdzież iść po pomoc i siłę do przeżycia, jak nie do Pana?

Mszę Św. koncelebrowaną odprawił ks. kanonik Ryszard Kubasiak, ks. Krzysztof Ciurla, wikary z Łękawicy oraz ks. Krzysztof Mucha wikary z Radziechów. Kazanie wygłosił ks. R. Kubasiak w którym przybliżył  historię Błogosławionych Męczenniczek z Nowogródka, ks. Ignacego Skorupki i historię Cudu nad Wisłą. O piękna oprawę muzyczną zadbali: Orkiestra Dęta z Radziechów,  Schola z Radziechów i organista Jerzy Greń, nad całością czuwał zakrystianin Jan Chowaniec.

            Uroczystość religijną z uroczystością patriotyczną połączyła Joanna Pytlarczyk  śpiewając bez podkładu muzycznego piosenkę Anny Gepert ,,Człowieczy Los”

i niosło echo po beskidzkich górach:

 …………Człowieczy los niesie trudy, żal i łzy.
Pomimo to można los zmienić w dobry, lub zły.

Uśmiechaj się,
do każdej chwili uśmiechaj,
na dzień szczęśliwy nie czekaj,
bo kresu nadejdzie czas,
nim uśmiechniesz się chociaż raz…..

 

Część patriotyczną - Apel Poległych odczytała laureatka IV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Aleksandra Kocoń, uczennica Gimnazjum w Juszczynie, opiekunem pracy była mgr Monika Dyrlaga, nauczycielka j. polskiego. Rola Kompanii Honorowej przypadła w tym roku ministrantom i lektorom z naszej parafii, a przygotował ich ks. Krzysztof Mucha.

(Warto przeczytać treść apelu na stronie www.golgota-beskidow.pl w zakładce aktualności)

Pismo jakie otrzymaliśmy z Radzymina od Pan Jana Wnuk, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, odczytała Agnieszka Klimonda, długoletnia wolontariuszka Stowarzyszenia Dzieci Serc.

Ziemię z Nowogródka dosypały do kurhanu S. Nazaretanki z Wadowic; przełożona S. Maria wraz z towarzyszącymi jej Siostrami.

Ziemię z Radzymina – pola bitwy, z grobu Ignacego Skorupki oraz ze Smoleńska złożyli; Wanda Sadlik, Prezes Rodzin Katyńskich z Bielska Białej, ks. Ryszard Kubasiak, Proboszcz Parafii Św. Marcina w Radziechowach i Kazimierz Matuszny Poseł RP.

Kwiaty i znicze składały licznie przybyłe delegacje jak również mieszkańcy Radziechów.

Całość naszego spotkania można podsumować jako ,, Modlitewny szturm do Nieba w intencji  Ojczyzny, a nie byliśmy tam sami. Mieliśmy silne wsparcie tych, którzy są już u Pana, a dla których słowa; Bóg honor i Ojczyzna stanowiły sens życia.

Był również bardzo radosny moment, kiedy z oddali wpierw zauważyliśmy powiewającą na wietrze  flagę polską, ale tę z czasów sienkiewiczowskich. Potem naszym oczom ukazał się widok, iście z filmu Ogniem i Mieczem. Na przepięknych koniach w prawdziwym żołnierskim rynsztunku stanęli dwaj rycerze z 1610 r.  to Grzegorz Rypień wraz z synem Łukaszem byli sprawcami tego zamieszania J

Na wszystkich uczestników spotkania czekał gorący żurek i herbata przygotowana przez mamy ze Stowarzyszenia Dzieci Serc.

Podsumowując każdy z obecnych miał swoje odczucia, mnie pozostanie w pamięci moment, kiedy wspólnie z wolontariuszkami Dzieci Serc, Basią i Justynką zastanawiałyśmy się jak wyglądały ostatnie minuty życia s. Nazaretanek. Jak to przedstawić? To tak niesamowite przeżycie.

Warto również pamiętać co oznacza słowo Nazaret, i pomodlić się za swoją rodzinę, i  za rodzinę jaką tworzą osoby konsekrowane, tak byśmy nigdy nie dożyli takich czasów, gdy zabraknie kapłana przy ołtarzu czy w konfesjonale …. 

Jest już pomysł na Zaduszki Narodowe 2011 r. Ktoś zaproszony na uroczystość powiedział,, ziemia jak ziemia” i miał rację, przecież nikt z nas nie wie gdzie pochowano legendarnego Augusta Emila Fieldorfa - Generała Nila, który był postrachem hitlerowców, a został bestialsko zamordowanego przez UB, czy Rotmistrza Pileckiego? Dlatego już od dziś szukamy Tych którzy zostali skrytobójczo zamordowani a miejsce wiecznego spoczynku znane jest tylko naszemu Ojcu  ,, każda ziemia jest dobra” i jeśli Pan mam pozwoli, to za rok nasi bohaterowie znajdą swoje miejsce wiecznego spoczynku właśnie tu, w Kurhanie Pamięci Narodowej na Matysce.

 

. ……..,,Uśmiechaj się,
do każdej chwili uśmiechaj,
na dzień szczęśliwy nie czekaj,
bo kresu nadejdzie czas,
nim uśmiechniesz się chociaż raz…..”

 

 

Dotarli do nas;

  • Siostry Nazaretanki z Wadowic

  • Siostry Serafitki z Żywca wraz z młodzieżą

  • Rodziny Katyńskie z Bielska Białej z prezesem Wandą Sadlik

  • Kazimierz Matuszny – poseł RP

  • Rodzina Stanisława Pietraszki- studenta zamordowanego przez UB w 1978 r.

  • TPG ,,Sokół’ z Międzybrodzia Bialskiego z prezesem Piotrem Harat, wraz z pocztem sztandarowym

  • Związek Podhalan z prezesem Adamem Banasiem, wraz z pocztem sztandarowym

  • 3 Drużyna Harcerska Stokrotki, działająca przy SP nr 3 w Żywcu, wraz z drużynową Agnieszką Szczotka. 

  • Gimnazjum z Łękawicy z ks. Krzysztofem Ciurlą – współorganizatorem zaduszek,wraz z pocztem sztandarowym

  • Gimnazjum z Juszczyny z mgr Moniką Dyrlagą, Gimnazjum z Wieprza z mgr Grzegorzem Śleziak

  • SP z Brzuśnika

  • Harcerze Hufca Żywiec

  • KGW Ujsoły, Soblówka, Radziechowy

  • Zastęp Dragoni – Grzegorz  i Łukasz Rypień w strojach z 1610 r.

  • KMOP "Lech", wraz z Arturem Caputą, dowódcą Grupy Rekonstrukcji Historycznych – w mundurach żołnierzy niemieckich

  • Orkiestra Dęta i Schola z Radziechów

  • Koło Gospodyń Wiejskich; Ujsoły, Soblówka, Radziechowy

  • Liczna grupa wiernych oraz Dzieci Serc i harcerze próbnej drużyny harcerskiej z Radziechów

Komitet Honorowy Zaduszek, dziękuje za pomoc w zorganizowaniu w/w uroczystości:

    1. PSP Żywiec

    2. Kazimierzowi Setla

    3. Teatr Polski w Bielsku - Białej

    4. Jackowi Cygoniowi

    5. Marcinowi Tracz

    6. Henryce Biesiedzin

    7. Pawłowi Chowaniec

    8. Dariuszowi Klimonda