Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

Ks. Gawlik - Wspomnienia

 

 

Ostatnia aktualizacja:

14.04.2017

 

 

 

artykuł o Płomieniu Pamięci

Aktualności

   

 

 

2 kwietnia 2017 r. Fiaccola di Lolek - ,,Płomień Pamięci” w rocznicę śmierci Św. Jana Pawła II u stóp Krzyża Jubileuszowego na górze Matysce w Radziechowach

                                             

Tradycyjnie 2 kwietnia 2017 r. spotkaliśmy się na modlitewnym czuwaniu;

 • 20:15  wyruszyliśmy od I stacji Golgoty Beskidów rozważania Drogi Krzyżowej Ojca Świętego Jana Pawła II poprowadził ks. Krzysztof Ciurla  

Podczas wyjścia, wzdłuż dogi układaliśmy zapalone lampiony, tworzą tzw. Drogę światła

 • Po dotarciu na szczyt Matyski jeszcze krótkie podsumowanie tych naszych modlitewnych spotkań, by w godzinę odejścia Św. JP II do Domu Ojca być razem, wspólnie śpiewać ulubione pieśni Papieża wpatrywać się w palący Płomień Pamięci..  

                                                                                            

Mieszkańcy Radziechów nie zawiedli i wzorem lat ubiegłych, wzdłuż drogi główniej przez Radziechowy zapalili znicze. Druhowie Strażacy z OSP Przybędza i Radziechów zadbali, by ognisko było godne uroczystości, a i ich obecność w galowych mundurach dodała blasku Stowarzyszenie Dzieci Serc przybyły z flagami: papieską polską i ze ŚDM tradycyjnie nieśli baner z wizerunkiem Patrona bł. o. Michała Tomaszka. Cieszy fakt, że wśród przybyłych byli mieszkańcy Podbeskidzia, a wśród nich ci którzy uczestniczyli w  pamiętnym maratonie ,,Fiaccola di Lolek” oraz liczna grupa młodzieży. Najmłodszy uczestnik Paweł miał zaledwie 4 lata, a najstarszy? …J Była również z nami s. Zofia ze zgromadzenia Misjonarek z Trzebinii, GOPR owcy, Towarzystwo Patriotyczne Żywiecczyzny

A to co najbardziej utkwiło z naszego czuwania? to słowa ks. Krzysztofa; czy boimy się śmierci? Wiadomo że tak, a czy boimy się śmierci Duszy? Kiedy P. Jezus powiedział odsuńcie kamień Marta, rzekła do Niego: «Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni” a nasza Dusza, jeśli nie jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, jeśli nasz Dusza obumarła to co?

Nasze modlitewne spotkanie ubogacił muzyką Grzegorz Studencki - dziękujemy

 Do zobaczenie na pieszej pielgrzymce z Bielska do Radziechów 20 maja 2017 r. więcej na www.dzieciserc.pl

  Pokolenie JP 2

 

zdjęcia

 


2 kwietnia 2017 r. Fiaccola di Lolek - ,,Płomień Pamięci” w rocznicę śmierci Św. Jana Pawła II u stóp Krzyża Jubileuszowego na górze Matysce w Radziechowach

 

 

Tradycyjnie 2 kwietnia 2017 r. zapraszamy na modlitewne czuwanie;

20:15 Spotkanie przy I stacji Golgoty Beskidów i Rozważanie Drogi Krzyżowej opracowanej przez Św. Abp Józefa Bilczewskiego pochodzącego z Wilamowic: uznanego przez wielu historyków za dzielnego Męża Kościoła i wiernego orędownika sprawy niepodległości Polski (1860 -1923)

• 21:00 Apel Jasnogórski • 21;10 Rozważanie tajemnic Różańca Św.

• 21:37 Rozpalenie ogniska. Odśpiewanie ,,Barki”

Mieszkańców Radziechów prosimy, by wzorem lat ubiegłych, zapalili znicze wzdłuż drogi. główniej przez Radziechowy. Można będzie również uczestniczyć w tworzeniu ,,Drogi Światła” – zapalamy znicze wzdłuż drogi prowadzącej na Matyskę.

Modlitewne czuwanie odbędzie się bez względu na pogodę. Prosimy o stosowny – ciepły ubiór. Matyska to odsłonięta góra w Beskidach.

 

Zaprasza Pokolenie JP 2

historia płomienia

 


XII Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

Radziechowy,  Matyska - 1 października 2016 r.

,,Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II


 

Zaproszenie do współpracy

Komitet honorowy obchodów XII Zaduszek Narodowych na górze Matysce w Radziechowach zwraca się z prośbą o współtworzenie w/w uroczystości patriotyczno-religijnej.

W tym roku sztuka plenerowa, przybliży postać abp Antoniego Baraniaka, Biskupa Niezłomnego i jemu podobnych. W oparciu o film dziennikarki Jolanty Hajdasz „Zapomniane męczeństwo” i za jej zgodą powstała scena I spektaklu o tym że tytule.

 

czytaj więcej na stronie dzieci serc

 


IDZIEMY TWOIM SZLAKIEM

VIII Piesza Pielgrzymka "Fiaccola di Lolek" "Ogień Lolek"

14 maja 2016

 

plakat

 


 

11 lat temu Polska zatrzymała się na moment. Dokładnie o 21.37 Stolica Apostolska wydała komunikat: Ojciec Święty powrócił do domu Ojca. W tym roku na placu Piłsudskiego w Warszawie tamte chwile przypomniał dźwięk trąbki. Na Stadionie Narodowym pojawił się olbrzymi napis „Jan Paweł II”. Na górze Matysce, golgocie Beskidów zapłonął „ogień Lolka”. Podświetlony został krzyż na Giewoncie. Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz apelował o modlitwę do Jana Pawła II i prosił, by naśladować papieża Polaka

 

więcej na a stronie TVP INFO

 


Zaproszenie na Uroczystości Wielkopiątkowe 25.03.2016 r.
Rozważania Męki Pańskiej przy stacjach Golgoty Beskidów w Radziechowach

 

Księża Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Marcina w Radziechowach, serdecznie zapraszają w Wielki Piątek na rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów.  Rozpoczęcie o godz. 15.00 od I Stacji.

Uroczystość odbędzie się bez względu na pogodę.

 


,,Wczoraj do ciebie nie należy.
Jutro niepewne...
 Tylko dziś jest twoje”.

Jan Paweł II

 

w  XI rocznicę przejścia do Domu Ojca,  Św. Jana Pawła II
oraz II rocznicę kanonizacji JP II obchodzony
u stóp Krzyża Jubileuszowego na Matysce w Radziechowach

 

2 kwietnia 2016 r. Plan modlitewnego spotkania:
 • 20;15 spotkanie przy I stacji, rozważania Męki Pana Jezusa na trasie Golgoty Beskidów  - ułożenie Drogi Światła ( prosimy o przyniesienie wkładów do zniczy ) zapalone znicze układamy wzdłuż drogi wiodącej na Matyskę, rozpoczynając od IV stacji z zachowaniem ostrożności – zapalenia się trawy
 • 21:00 Matyska – Apel Jasnogórski i odmówienie II części Różańca Św.
 • 21:37 zapalenie ogniska, odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego
 • Odśpiewanie Barki …

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTOodi3C2H74t53TtLjBMOmW0Ct1TairEoSW54uQ_esmxtFCHN2

Mieszkańców Radziechów prosimy, by wzorem lat ubiegłych, zapalili znicze wzdłuż drogi. główniej przez Radziechowy.

 

 Modlitewne czuwanie odbędzie się bez względu na pogodę. Prosimy o stosowny – ciepły ubiór. Matyska to odsłonięta góra w Beskidach.

 

historia płomienia

 


Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych 
1 marca 2015 r.

 

1.Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych obchodzony w Radziechowach.

 

fotorelacja

 


W Powiecie Żywieckim trwają przygotowania
do uroczystych obchodów
Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych 

1 marca 2015 r.

 

Przewodnicząca Komisji Oświatowej Irena Rodak zaprosiła na posiedzenie komisji; przedstawicieli organizacji społecznych, dyrektorów placówek oświatowych i gminnego centrum promocji, kultury i sportu.
4 luty, program spotkania:


Omówienie przygotowania uroczystości:

1. 1 marca - Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w powiecie żywieckim oraz naszej gminie
2. 1050 Rocznicy Chrztu Polski – Zaduszki Narodowe 1 październik
 

 

czytaj więcej

Program uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 


XI Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej w Radziechowach na górze Matysce 3 października 2015 r.

Pierwsze przemyślenia i spostrzeżenia

,,Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II
 

Zaduszki Narodowe są hołdem złożonym Wielkim Polakom, którzy swoje życie oddali w obronie Ojczyzny, walcząc w słusznej sprawie. Wartość narodu mierzy się m.in. pamięcią o bohaterskich czynach przodków.

Program uroczystości:

Godz. 09:45 Spotkanie uczestników uroczystości przy I stacji Golgoty Beskidów

Godz. 10:00 Rozpoczęcie uroczystości patriotyczno - religijnej Gości powitał Maciej Mika. Wójt Gminy Radziechowy – Wieprz. Natomiast Andrzej Kalata, Starosta Powiatu Żywieckiego, przybliżył genezę powstania tej uroczystości.  

Część I: ,,Polskie Termopile” to sztuka plenerowa, którą przygotowały liczne grupy rekonstrukcyjne, a do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.

 Słychać dźwięki skrzypiec to Biały Krzyż – muzyka Krzysztof Klenczon w wykonaniu Kingi i Katarzyny Sadlik, uczennic Technikum Budowlano - Drzewnego i Szkoły Muzycznej w Żywcu, a.na telebimie oglądamy zdjęcia z 1925 r. ilustrujące wydarzenia dotyczące utworzenia Grobu Nieznanego Żołnierza  + Narracja w wykonaniu Kuby Abrahamowicza – aktora:

,,Chyba nie ma w Polsce człowieka, który widząc Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie nie potrafił określić co to za miejsce? Nieliczni jednak wiedzą, kto jest pochowany pod płytą, na której od 90 lat płonie ogień podsycany ludzką pamięcią i zawsze leżą kwiaty od tych, dla których zginął śpiący tam Rycerz. Żołnierz, który tam leży nie ma imienia. Miał być i jest bezimienny. I taki też pozostanie już na zawsze. Napis na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zdaje się mówić wszystko:

„Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę"

 

czytaj więcej na stronie dzieci serc

 


POLSKIE TERMOPILE

90 ROCZNICA ODDANIA GROBU NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA NARODOWI POLSKIEMU

XI ZADUSZKI NARODOWE I USYPYWANIE KURHANU PAMIĘCI NARODOWEJ

w Radziechowach na górze Matysce - 3 października 2015 r.

 

,,Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II
 

Zaproszenie do współpracy

Komitet honorowy obchodów XI Zaduszek Narodowych na Górze Matysce w Radziechowach zwracam się z prośbą o współtworzenie w/w uroczystości patriotyczno-religijnej. W tym roku, podczas uroczystości oddamy  hołd  walczącym w bitwach uznanych jako ,,Polskie Termopile” Będzie to wyjątkowa lekcja historii, tej mało znanej i skrzętnie skrywanej historii naszej Ojczyzny. Za  pomocą rekonstrukcji wydarzeń – powstania grobu Nieznanego Żołnierza, przybliżymy klimat tamtych tragicznych, ale jakże ważnych  dla Polski chwil.

Zapraszamy chętnych do udziału w rekonstrukcji wydarzeń, w tym do budowania makiety XVI w wsi, szycia strojów, tworzenie modeli armat i broni tamtej epoki. Jest również gorąca prośba o wypożyczenie do inscenizacji: rekwizytów zwłaszcza z gospodarstwa domowego. Prosimy o zgłaszanie się pod adresem dzieciserc@o2.pl lub telefonicznie 501 355 794

 

czytaj więcej na stronie dzieci serc

 


ELEKTRONICZNA AKREDYTACJA DLA MEDIÓW

 

Informujemy, że od 18 września 2015 r. rusza proces elektronicznej akredytacji dla mediów oraz osób zainteresowanych udziałem w fotografowaniu spektaklu plenerowego ,,Polskie Termopile” w 90 Rocznicę oddania Grobu Nieznanego Żołnierza Narodowi Polskiemu oraz ,,Czasy potopu szwedzkiego na Żywiecczyźnie,  włącznie z obroną Jasnej Góry”. Warunkiem ubiegania się o akredytację dziennikarską jest wypełnienie formularza akredytacyjnego, którego wzór znajduje się poniżej. Zastrzegamy, iż w pierwszej kolejności akredytacje dostaną patronaty medialne, w dalszej kolejności rozdysponujemy 15 akredytacji (zgłoszonych formularzem, wg kolejności zgłoszeń). Komitet Organizacyjny  ma prawo odrzucenia prośby o akredytację bez podania przyczyny.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 2 października  2015 r. do godz. 14:00

 

czytaj więcej na stronie dzieci serc

 


XI Rocznica Śmierci Ks. Prałata Stanisława Gawlika

 

W niedzielę, 9 sierpnia 2015 r. o godz. 16;30 w grocie pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce zostanie odprawiona Msza św. w XI rocznicę śmierci ś.p. Ks. Prałata Stanisława  Gawlika. Na Mszę Św. zapraszają Kapłani Parafii Św. Marcina w Radziechowach wraz z wiernymi. 

 

czytaj więcej

 


W imieniu organizatorów mamy zaszczyt zaprosić na uroczyste wręczenie nagród uczestnikom IX Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego na Apel Poległych: ,,Polskie Termopile na przestrzeni wieków”, który będzie odczytany na Zaduszkach Narodowych w Radziechowach – góra Matyska  w Gminie Radziechowy – Wieprz, dnia 3 października 2015 roku

 

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 18 czerwca 2015 r. godz. 10;00 w Delegaturze Śląskiego Kuratorium Oświaty w Bielsku – Białe ul. Piastowska 44
Zapraszamy.

 

Rozstrzygnięto

IX Ogólnopolski Konkurs Historyczny na Apel Poległych

Temat: ,,Apel Poległych: Polskie Termopile na przestrzeni wieków”

Który zostanie odczytany na Zaduszkach Narodowych w Gminie Radziechowy - Wieprz dnia 4 października 2015 r.”

 

wyniki

 


Ogień Lolek 2015

 

W piękną, słoneczną sobotę 16 maja już po raz siódmy maszerowaliśmy w pielgrzymce Ogień Lolek. Nasza pielgrzymka ma trasę 33 km i biegnie od krzyża do krzyża i punktualnie o 8:00 rano rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy pod krzyżem na Trzech Lipkach w Bielsku Białej. Tam pobłogosławił maszerujących Biskup Bielsko - Żywiecki Roman Pindel i rozpoczęło się wspólne wędrowanie. Już po kilku minutach spotkaliśmy pierwszych miłych gości na naszej drodze, siostry Redemptoryski. Na trasie pielgrzymki tego dnia mijaliśmy wiele uśmiechniętych i pełnych radości ludzi, wielu nas widziało, może za rok pójdą z nami. Następnym punktem była siedziba Kurii w Bielsku, gdzie również odbyła się modlitwa i krótki odpoczynek. Z radością na twarzach i śpiewem na ustach wspomagani sprzętem nagłaśniającym ruszyliśmy dalej. Zostawiając za sobą Bielsko Białą zatrzymaliśmy się na poczęstunku w szkole w Bystrej , Buczkowicach, Słotwinie i Twardorzeczce, za co serdecznie dziękujemy. Na trasie pielgrzymki dołączali cały czas do nas nowi pielgrzymi a nad wszystkim oprócz Anioła stróża czuwały na zmianę policja i straż. Po 11 godzinach dotarliśmy do Radziechów i już było widać krzyż na Matysce gdzie odbyła się Msza Św. na zakończenie pielgrzymki.

33 przebyte kilometry, w słońcu, upal. Wiele wyrzeczeń, cierpień, nie raz zwątpień. Ale udało się, doszliśmy wszyscy szczęśliwie.

Dziękujemy wszystkim pielgrzymom za uczestnictwo i wszystkim którzy włożyli pracę w to żeby ten cudowny marsz wiary doszedł do skutku

 

czytaj pod linkiem: Diecezja Bielsko-Żywiecka

oglądaj relacje pod linkiem: TVP KATOWICE

fotorelacja

 


Tygodnik Rodzin Katolickich "Źródło"
opublikował artykuł dotyczący Ognia Lolek.

Oto jego treść:


Ogień Lolek


 

Całonocne czuwanie z 11 na 12 kwietnia 2015 r. przed Świętem Miłosierdzia Bożego Radziechowy – kościół parafialny p.w. Św. Marcina

Święto to jest odpowiedzią na pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

Program czuwania:

Godz. 19;00 – 20;00 Róże Różańcowe

Godz. 20;00 – 21;00 o dobre wychowanie dzieci

Godz. 21;00 Apel Jasnogórski w łączności z Jasną Górą, a następnie modlitwa w Intencji; Kapłanów, Zakonników i Siostry Zakonne oraz za osoby Konsekrowane, jak również o liczne święte powołania do pracy w Winnicy Pańskiej.

Godz. 22;00 – 23;00 o dobre wychowanie młodzieży

Godz;23;00 – 24;00 za rodziny, by były Bogiem silne

Godz. 24;00 - 1;00 przepraszanie za grzechy aborcji, in vitro,

Godz. 1;00 – 2;00 za dusze naszych najbliższych i dusze za które nikt się nie modli

Godz. 2;00 – 3;00 modlitwa wynagradzająca za grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej Godz.

3;00 – 5;00 pieśni z pielgrzymiego szlaku

Godz. 5;00 – 6;00 o pokój na Świecie

Godz. 6;00 – 7;00 godzinki, zakończenie czuwania

Godz. 7;00 Msza Św.

 


75 Rocznica Zbrodni Katyńskiej i V Rocznica Katastrofy Smoleńskiej  obchodzona przy Kurhanie Pamięci Narodowej w Radziechowach na górze Matysce.

 

W przeddzień rocznicowych uroczystości grupa młodzieży i wolontariuszy ze Stowarzyszenia Dzieci Serc spotkała się przy Kurhanie Pamięci Narodowej w Radziechowach na górze Matysce, tam gdzie  2006 r. dla uczczenia 66 Rocznicy Ofiar Mordu Katyńskiego, podczas Zaduszek Narodowych, dosypano do Kurhanu Ziemię z Katynia, Harkowa i Miednoje,

Ziemię organizatorom przekazała Ks. Prałat Z. Peszkowski,  także 2011 r. dosypano maleńką grudkę Ziemi z miejsca katastrofy samolotu Tu-154

Historia dzieje się na naszych oczach. Trzeba w niej uczestniczyć.

I pamiętać ...

czytaj więcej

 


X rocznica przejścia do Domu Ojca,  Św. Jana Pawła II

obchodzona

2 kwietnia 2015 r. u stóp Krzyża Jubileuszowego na Matysce w Radziechowach

 

2 kwietnia 2015 r. Plan modlitewnego spotkania:

 

Mieszkańców Radziechów prosimy, by wzorem lat ubiegłych, zapalili znicze wzdłuż drogi. główniej przez Radziechowy.

Modlitewne czuwanie odbędzie się bez względu na pogodę. Prosimy o stosowny – ciepły ubiór. Matyska to odsłonięta góra w Beskidach.

 

historia płomienia na Matysce

 


Droga Krzyżowa ulicami Trzebini k/Żywca

 

1 kwietnia Wielka Środa, godzina 17:00

Nabożeństwo rozpocznie się od początku wsi

 

plakat

 


IX Ogólnopolski  Konkurs Historyczny na Apel Poległych

 

,,Naród, który nie pamięta swojej historii

nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II

 

IX Konkurs na Apel Poległych jest hołdem złożonym Wielkim Polakom, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny lub poza jej granicami, walcząc w obronie słusznej sprawy.

Wartość narodu mierzy się m.in. pamięcią o bohaterskich czynach przodków

 

            Celem Konkursu jest kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia przez upowszechnianie wiedzy o historii Narodu Polskiego na przestrzeni dziejów oraz odnajdywanie ludzi, którzy w imię miłości oddali życie za innych, może mieszkali blisko nas, a obecnie pamięć o nich ulega zapomnieniu.

 

czyt. więcej

patronat

 


Zaproszenie na VII Pieszą Pielgrzymką ,,Ogień Lolek”  16 maja 2015 r.

 

 

intencje:

dziękczynna za X rocznicę przejścia do Domu Ojca,  Św. Jana Pawła II

oraz o dobre przygotowanie i owoce Beatyfikacji O. Michała Tomaszka franciszkanina,  zamordowanego w Peru w Pariacoto.

 

Nasze serca przepełnia  wielka radość, że to już po raz siódmy, dane nam jest pielgrzymować z Bielska Białej - Trzy Lipki do Radziechów na Matyskę, (przez Powiat Bielski i Żywiecki) tym bardziej, że na pielgrzymi szlak od Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, wyruszymy wspólnie z Ks. Biskupem Romanem Pindlem – Ordynariuszem Diecezji Bielsko – Żywieckiej

 

W tym roku mija ósmy rok, od czasu goszczenia na Podbeskidziu Ognia przyniesionego od grobu. JP II przez ks. Jarosława Cieleckiego, dyrektora Watykańskiego Serwisu Informacyjnego oraz międzynarodową grupę maratończyków ,,Fiaccolo di Lolek”. 

 

Tego dnia, każdy z nas, ma niepowtarzalną szansę wędrować po Beskidzkiej Ziemi trasą maratonu, ładując swoje akumulatory tak niezbędną Boża Siłą. Dołącz do nas. Zabierz z sobą tylko dobre buty i coś do picia – o strawę zadbają mieszkańcy terenów, przez które będziemy pielgrzymować. Już teraz tym ludziom o wielkich sercach Dziękujemy

 

Nie zwlekaj,  daj świadectwo:

 

 „Kto przyzna się do mnie przed ludźmi,

 do tego przyznam się Ja przed Moim Ojcem.”

 

czyt. więcej

 


1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych –

Radziechowy Matyska 2015 r.

 

Pierwszego  marca, już po raz czwarty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia, Świętych Patriotyzmu Polskiego…

W Radziechowach uroczystości odbywały się:

1. na Matysce przy Kurhanie Pamięci Narodowej tradycyjnie o 15;00 zebrała się grupa najodważniejszych Górali, nie straszny im był smagający twarze wiatr, droga na szczyt zwieńczony Krzyżem Jubileuszowym, czy pytanie ilu nas tam będzie?  Dotarliśmy, by powiedzieć tym tysiącom niewinnie pomordowanych Żołnierzy, że PAMIĘTAMY i że ich ofiara nie była daremna. W intencji Ojczyzny i pokoju na Świecie odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego, a potem zatopiliśmy się w dźwiękach muzyki ,,z gór bije dzwon” wykonanej przez Dariusza Juraszka i Bogusława Michalskiego kapelmistrzów orkiestry dętej z Radziechów.

 

 czytaj więcej na stronie dzieci serc

 


1 marca 2015 r. Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

obchodzony w Radziechowach na Matysce

 

Mieszkańcy Radziechów pamiętają o Edwardzie Chudziec ps. "Brzoza", żołnierzu VII okręgu NSZ, oddziału "Sztubak", który zginął 27.07.1946 r. i został pochowany w mogile żołnierza NSZ na cmentarzu parafialnym w Radziechowach oraz o działalności młodzieży zrzeszonej w Związku Młodzieży Patriotycznej   ,,Nowe Wyzwolenie” a aresztowanej przez UB w 1950 r. Ci osiemnastoletni wówczas chłopcy byli torturowani, a następnie więzieni:

w Żywcu, Krakowie na ul. Montelupich, we Wronkach. Czym zasłużyli sobie na taki los? Marzyła im się Polska, Ojczyzna wolna od jakichkolwiek wpływów. Nie chcieli godzić się na kolejną tyranię – tym razem sowiecką. Ich dowódca Łodziana Edward otrzymał wyrok 5 lat więzienia. Pozostali: Pieronek Mieczysław - 3 lata, Galica Józef - 2 lata, Habdas Stanisław - 3 lata, Pieronek Józef - 2 lata. Kto ich zdradził? Kto doniósł do UB o ich planach? Te odpowiedzi zostawmy IPN, ale o postawie młodych ludzi trzeba pamiętać. .

W 2000 r. w 50 rocznicę uwięzienia harcerzy na  Radziechowskim kościele została wmurowana pamiątkowa tablica, głównym inicjatorem tych uroczystości był  ówczesny  wielki patriota Ks. Prałat Stanisław Gawlik, wieloletni (40lat) Proboszcz Parafii Św. Marcina w Radziechowach.

1 marca 2015 r. zapraszamy na godz. 15;00 pod Jubileuszowy Krzyż na Matysce, by stojąc przy Kurhanie Pamięci Narodowej uczcić pamięć tych, dla których słowa: Bóg, Honor  i Ojczyzna po roku 1945 stanowiły sens życia.

 Wyjście na Matyskę bez względu na pogodę. 

JK

 

plakat

czyt. więcej

 

 


Jeśli Sylwester to tylko na Matysce

Ostatnia Grudniowa Noc 2014 r.

pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce w Radziechowach

Noworoczne życzenia w górskiej scenerii.

 

Sylwester, to czas zabaw, spotkań towarzyskich, lub siedzenia przed telewizorem. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Na Żywiecczyźnie pojawił się od 2000 roku – Roku Jubileuszowego, jeszcze jeden sposób pożegnania Starego – a powitania Nowego Roku.

           Ten typ spotkania pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce zainicjował śp. ks. prałat Stanisław Gawlik, proboszcz parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach, a zarazem budowniczy Krzyża i inicjator budowy Golgoty Beskidów.

            Tę piękną tradycję kultywuje obecny proboszcz, ks. kanonik Ryszard Kubasiak. W tym roku będzie to już XV taka Msza św. a odprawiana będzie po raz szósty, po poświeceniu Golgoty Beskidów przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego Ordynariusza Diecezji Bielsko – Żywieckiej.

             Ks. proboszcz serdecznie zaprasza, bez względu na pogodę, na godz. 22:45 pod Jubileuszowy Krzyż. przypomina również o odpowiednim ciepłym ubiorze oraz o zachowaniu należnego bezpieczeństwa.  

 


30. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki obchodzona w Radziechowach na Metysce

 

W niedzielne popołudnie 19 października w Radziechowach, w godzinie Miłosierdzia Bożego odprawiona została Droga Krzyżowa, rozważania Drogi Krzyżowej oparte były na homiliach ks. Jerzego Popiełuszki,  a przy Kurhanie Pamięci Narodowej, w którym w 2005 r. złożono ziemię z grobu wówczas Ks. Jerzego Popiełuszki odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

Każdy uczestnik tej religijno – patriotycznej uroczystości otrzymał obrazek z Bł. Ks. Jerzym Popiełuszko, przywiezionym przez Stowarzyszenie Dzieci Serc z Pielgrzymki Ścianą Wschodnią Polski, m.in. z Suchowoli – rodzinnej parafii Błogosławionego Męczennika.    Wędrując pod Jubileuszowy Krzyż syciliśmy nasze oczy ,,Bożą Bazyliką” a w jakich intencjach modliliśmy się?

 

czytaj więcej

 


30. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki obchodzona w Radziechowach

 

W najbliższą niedzielę, 19 października przypada 30. rocznica uprowadzenia i zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 

W niedzielę 19 października w Radziechowach, w godzinie Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie Droga Krzyżowa, a przy Kurhanie Pamięci Narodowej, w którym w 2005 r. złożono ziemię z grobu wówczas Ks. Jerzego Popiełuszki odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Siostro, Bracie nie bądź obojętny – tych bardzo bolesnych wydarzeń dla Polski nie możemy przemilczać, zamanifestuj swoją postawę i dołącz do modlących się o rychłą kanonizację Męczennika za wiarę i w intencji Ojczyzny.

Rozpoczęcie o godz. 15:00 przy I stacji Golgoty Beskidów

 ,Ks. Popiełuszko z pewnością może być wzorem kapłana na dzisiaj, kapłana mocno zaangażowanego w swoją działalność, bliskiego ludziom, pełnego wiary, ale też kochającego Ojczyznę, bliskiego sprawom każdego człowieka i bliskiego sprawom Ojczyzny. To jest ideał każdego kapłana, żeby tak umieć ludzi do Pana Boga przyciągać – mówił ks. Naumowicz.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. we wsi Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z "Solidarnością". Na sprawowanych przez niego w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu Mszach św. za Ojczyznę gromadziły się setki osób. Wielokrotnie był zastraszany i szykanowany przez SB i państwowe media, 19 października 1984 r. został porwany, a po brutalnym pobiciu wrzucony do Wisły na tamie koło Włocławka. Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych i turystów z całego świata.

Obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zaplanowano w całej Polsce. Najważniejsze obchody odbędą się w Warszawie, Bydgoszczy, Włocławku i Górsku – czyli miejscach związanych z życiem i tragiczną śmiercią Błogosławionego.” KAI

Zaprasza ks. R. Kubasiak proboszcz parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach wraz z parafianami.

 


X Rocznica Śmierci Ks. Prałata Stanisława Gawlika

W niedzielę, 3 sierpnia 2014 r. o godz. 15;00 na Matysce,  Ks. Kan. Ryszard Kubasiak, Proboszcz parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach odprawił Mszę Św. w intencji

śp. Ks. Prałata Stanisława Gawlika w X Rocznicę Jego Śmierci.

Matyska to miejsce szczególne. Mieliśmy możliwość wysłuchania tam takich słów, wypowiedzianych przez pomysłodawcę i budowniczego Krzyża Jubileuszowego oraz inicjatora budowy Golgoty Beskidów:

,, …Bo nie ma rzeczy niemożliwych dla człowieka głęboko wierzącego. W każdym człowieku są wprost nieograniczone możliwości, trzeba te zdolności wydobyć, umieć je wykorzystać. Obok wiary w siebie, płynącej z wiary w Boga musimy mieć przed oczami cel! Ideał! To niby gwiazda przewodnia i potężna siła magnetyczna, która pozwala nam dobrze ustawić nasze życie. Ludzie bez ideału w życiu staja się ,,karłami”, są pospolici.

            …Trwajcie, a to co jest dla Was najbardziej pożyteczne stanie się w Waszym życiu, bo Chrystus tym, którzy ufają, nigdy nie odmawia swojej pomocy. Amen..”

 

Ks. Prałat Stanisław Gawlik

Fragment homilii Matyska 13.07.2002 r.

 


X Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

w Radziechowach na górze Matysce 4 października 2014 r.

,,Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II


Zaduszki Narodowe są hołdem złożonym Wielkim Polakom, którzy swoje życie oddali  w obronie Ojczyzny, walcząc w słusznej sprawie. Wartość narodu mierzy się m.in. pamięcią o bohaterskich czynach przodków.

 

 czytaj więcej na stronie dzieci serc

fotorelacja

fotorelacja: zdjęcia wykonane przez "Moje Foto L.Olejnik"

fotorelacja: zdjęcia wykonane przez Piotra Tracza

 


Zaproszenie na

X Zaduszki Narodowe
wyjątkowa lekcja historii
rekonstrukcja wydarzeń historycznych z czasów potopu szwedzkiego na żywiecczyźnie

 

Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

w Radziechowach na górze Matysce – HISTORIA

,,Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II
 

plakat uroczystości

gazetka

Organizatorzy rekonstrukcji wydarzeń historycznych, obejmujących lata potopu szwedzkiego na naszych terenach, zapraszają do współtworzenia tego wydarzenia, które będzie miało miejsce 4 października podczas Zaduszek Narodowych w Radziechowach na górze Matysce.

Będzie można wziąć udział;

·        W budowie 2 drewnianych chat i ich obejścia

·        Uczestnictwa w wymarszu na odsiecz Częstochowie, pod wodzą Ks. proboszcza radziechowskiego, a dziekana żywieckiego Kaszkowica

·        Pozostałe sceny: bitwa ze Szwedami, uwolnienie króla Jana Kazimierza, oraz obrona Jasnej Góry rozegrane będą przez grupy rekonstrukcyjne ,,Zbójników łod Zywca’, ,,Małopolską Chorągiew Husarską” i ,,Podolski Regiment Odprzodowy”

Szczególnie zachęcamy młodzież oraz całe rodziny – to wyjątkowa lekcja historii. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę 24 października w domu ludowym w Radziechowach o godz. 16;00

Ponadto informujemy, że dnia 4 października plac przy 1 stacji drogi krzyżowej oraz ul. Leśna i Zielona będą wyłączone z ruchu od godz. 9;30 do 10;30. za utrudnienia przepraszamy.

A może dołączysz do nich i w ten sposób na zawsze zapamiętasz chociaż wycinek historii Polski? nie zwlekaj – czekamy J

 

 czytaj więcej na stronie dzieci serc

dotarła do nas Ziemia z Piaśnicy, mało kto wie o miejscu kaźni tysięcy Polaków w tym osób niepełnosprawnych. z czasów 1939 r.

 


Zaproszenie

 

Zapraszamy na Mszę Świętą w intencji: "Podziękowanie ofiarodawcom za wykonanie oświetlenia Drogi Krzyżowej Golgoty Beskidów", która odbędzie się dnia 30 sierpnia 2014 roku o godzinie 11:00 na Matysce

Zaprasza Ksiądz Ryszard Kubasiak Proboszcz Parafii p.w. św. Marcina w Radziechowach

 


X Rocznica Śmierci Ks. Prałata Stanisława Gawlika

W niedzielę, 10 sierpnia 2014 r. o godz. 15:00 na Matysce, zostanie odprawiona Masza Św. w intencji śp. Ks. Prałata Stanisława Gawlika w X Rocznicę Jego Śmierci.


 

            Na Mszę Św. zapraszają Kapłani Parafii Św. Marcina w Radziechowach wraz z wiernymi. 

X rocznica śmierci jest okazją do napisania wspomnień o Ks. Stanisławie Gawliku. Parafianie, ci którzy mieli to szczęście poznać, pracować, lub być Jego uczniem, mają szansę napisać swoje wspomnienia i dołączyć je do powstającej książki. Możemy bowiem w ten szczególny sposób wyrazić naszą wdzięczność oraz ocalić od zapomnienia 40 lat historii naszego regionu  w oparciu o wyjątkowy życiorys, wyjątkowego człowieka – kapłana. Tak wiele mu zawdzięczamy, a nie zawsze zdążyliśmy powiedzieć słowa: dziękuję, lub przepraszam. Prace mogą być podpisane, lub opatrzone pseudonimem. Czekamy również na zdjęcia. A może młodzież dołączy i wykona rysunki, które będą ilustracjami naszych wspomnień.

            Nadesłane prace drukowane są w kolejnych nr gazetki gminnej jak również na naszej stronie internetowej.

Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy przy pisaniu wspomnień, prosimy o kontakt. Gotowe prace prosimy nadsyłać na adres: Stowarzyszenie Dzieci Serc ul. Abramska 2, 34 – 381 Radziechowy lub na adres mailowy: dzieciserc@o2.pl

Tel. kontaktowy 501 355 794

 


Program czuwania przed Św. Miłosierdzia Bożego oraz Kanonizacją JP II i Jana XXIII

w kościele parafialnym p.w. Św. Marcina w Radziechowach.

 

 1. 18;00 Msza Św.
 2. 19;00 Rozpoczęcie całonocnej adoracji przed Najświętszym Sakramentem.

·  rozważania I części Różańca Św. (rodzice i dzieci pierwszo - komunijne)

·  20;00 czytanie dzienniczka Św. Siostry Faustyny dot. Św. Miłosierdzia Bożego - odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego

·  21;00 Apel Jasnogórski – transmisja z Jasnej Góry ulubione pieśni Bł. JP II

·  22;00 rozważania Tajemnic Światła (rodzice i młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania) dzienniczka Św. Siostry Faustyny – młodzież

·  24:00 Droga Krzyżowa – rozważania w oparciu o słowa Katarzyny Emmerlich (lektorzy i maturzyści)

·  1;30 rozważania Tajemnic Bolesnych (Stowarzyszenie Dzieci Serc)

·  3;00 koronka do Krwawych Łez Matki Najświętszej, pieśni

·  4;00 czytanie dzienniczka Św. Siostry Faustyny dot. Św. Miłosierdzia Bożego odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego

·  5;00 rozważania Tajemnic Chwalebnych (Róże Żywego Różańca)

·  6;00 litania do Miłosierdzia Bożego – zakończenie modlitewnego czuwania

·  6;30 godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP

 1. 7;00 Msza Św. niedzielna

 Jeśli nie jedziesz do Rzymu, Łagiewnik, czy Wadowic, to koniecznie dołącz do nas. Taka NOC już się nie powtórzy.

 


VI Piesza Pielgrzymka ,,Ogień Lolek” - „Fiaccola di Lolek” na Podbeskidziu 10 maja 2014 r.

 ,,Miłość mi wszystko wyjaśniła”

Błogosławiony JP II

 Serdecznie zapraszamy do udziału w VI Pieszej Pielgrzymce ,,Ogień Lolek’ z Bielska Białej, Trzy Lipki – od Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, do Radziechów, Matyska do Krzyża Milenijnego, termin 10 maja 2014 r.

Intencje w jakich będziemy pielgrzymować, to przede wszystkim modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i prośba o pokój na Świecie, niosąc krzyż będziemy również przepraszać za zniewagi jakich dopuszczamy się wobec tego znaku oraz wobec Matki Najświętszej. Każdy pielgrzym będzie miał na pewno wiele własnych intencji, ale też i droga długa, bo równe 33 km, więc bez wątpienia zdąży wszystkie złożyć u stóp Chrystusa i naszej Matki , niepokalanie poczętej Maryi Panny. Liczymy, że bez względu na wiek dołączycie do nas. Jeśli ktoś boi się tak długiego odcinka drogi to uspokajamy, kto nie będzie miał sił może podjechać pewien odcinek busem, a potem znów dołączyć do nas. Po drodze przewidziane są cztery postoje; dwa po 30 min, jeden 45 min i jeden 10 min.  

Informacje dla pielgrzymów: dojazd do stacji Bielsko – Biała główna pociągiem PKP, wyjazd z Żywca 6;32 przyjazd do Bielska – Białej 7;15, następnie przesiadamy się do busów, które zawiozą nas na Trzy Lipki. Można również czekać na nas na dziedzińcu kurii – o 9;00 spotkanie z Ks. Biskupem. Przypominamy o zapisach, konieczne są bowiem dane potrzebne do ubezpieczenia, zamówienia stosownej ilości busów, jest możliwość skorzystania z 50% zniżki na PKP. Można dołączyć do pielgrzymki lub z niej wycofać się w dowolnym miejscu. Dzieci do lat 18 idą pod opieką osoby dorosłej. Więcej informacji znajduje się na stronie www.dzieciserc.org lub www.golgota-beskidow.pl  tel. kontaktowy 501 355 794

czytaj więcej

 


Zaproszenie na Uroczystości Wielkopiątkowe 18.04.2014 r.
Rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów w Radziechowach

 

Księża Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Marcina w Radziechowach -  Diecezja Bielsko – Żywiecka, serdecznie zapraszają w Wielki Piątek na rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów.  Rozpoczęcie o godz. 15.00 od I Stacji. Na zakończenie odmówienie pod Krzyżem Jubileuszowym, Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Uroczystość odbędzie się bez względu na pogodę. Organizatorzy proszą o odpowiednie, ciepłe ubranie.

Ks. proboszcz Ryszard Kubasiak

 


2 kwietnia 2014 r. w IX rocznicę śmierci Bł. Jana Pawła II

Tradycyjnie zapłonął u stóp Krzyża Jubileuszowego na górze Matysce

,,Płomień Pamięci”

Wielu zadaje pytania:

-  po co jeszcze podtrzymujecie te obchody?

-  po co aż taka oprawa? bo i zapalone znicze wzdłuż drogi główniej przez Radziechowy  

   oraz wzdłuż drogi na Matyskę tzw. ,,Drogę Światła”  Msza Św., różaniec, ognisko? I to 

   aż do 21:37!

- a przecież 2 kwietnia było zakończenie rekolekcji wielkopostnych – więc po co dwa  

   razy chodzić na Mszę Św.?

Pytania, zarzuty. Może i drwina… a po co? Już nie trzeba…

Odpowiedź jest prosta:  Bo całym sercem kochamy Bł. JP II i jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar Jego życia. A gdzie lepiej podziękujemy za to wielkie szczęście jak nie na szczycie góry i dodatkowo pod rozpiętymi ramionami krzyża? Każdy z nas jeszcze słyszy słowa Papieża Polaka:  ,,Góry są wyzwaniem, góry prowokują człowieka, istotę ludzką, młodych i nie tylko młodych do dokonania wysiłku w celu zwyciężenia samego siebie” lub ,,W górach niknie bezładny zgiełk miasta, panuje cisza bezimiennych przestrzeni, która pozwala człowiekowi wyraźniej usłyszeć wewnętrzne echo głosu Boga”.

 

czytaj więcej

 


2 kwietnia 2014 r. Fiaccola di Lolek - ,,Płomień Pamięci”
w rocznicę śmierci Bł. Jana Pawła II
u stóp Krzyża Jubileuszowego 
na górze Matysce w Radziechowach

 

Tradycyjnie 2 kwietnia 2014 r. Parafia Św. Marcina w Radziechowach zaprasza na modlitewne czuwanie;

 • 20;00 Msza Św. dziękczynna za Beatyfikację Jana Pawła II
 • 21:00 Apel Jasnogórski
 • 21;10 Rozważanie tajemnic Bolesnych Różańca Św.
 • 21:37 Rozpalenie ogniska. Odśpiewanie ,,Barki”

 Mieszkańców Radziechów prosimy, by wzorem lat ubiegłych, zapalili znicze wzdłuż drogi. główniej przez Radziechowy. Można będzie również uczestniczyć w tworzeniu  ,,Drogi Światła” – zapalamy znicze wzdłuż drogi prowadzącej na Matyskę.

 Modlitewne czuwanie odbędzie się bez względu na pogodę. Prosimy o stosowny – ciepły ubiór. Matyska to odsłonięta góra w Beskidach.

 Zaprasza ks. Ryszard Kubasiak – proboszcz parafii w Radziechowach

 


A P E L
O MODLITWĘ
W INTENCJI POKOJU NA UKRAINIE

                 W odpowiedzi na Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski o modlitwę i post w intencji pokojowego rozwiązania dramatycznego konfliktu na Ukrainie, zachęcam i proszę by piątek 28 lutego br. stał się dla nas dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy. 

†Roman PINDEL
Biskup Bielsko-Żywiecki

 

APEL

 


X rocznica śmierci ks. prałata Stanisława Gawlika

 

Zbliża się X rocznica śmierci ks. prałata Stanisława Gawlika, proboszcza Parafii p.w. św. Marcina w Radziechowach. Z tej okazji parafianie, ci którzy mieli to szczęście poznać, pracować, lub być uczniem ks. Stanisława Gawlika, mają szansę napisać swoje wspomnienia

i dołączyć je do powstającej książki. Możemy bowiem w ten sposób zapisać 40 lat historii naszego regionu  w oparciu o wyjątkowy życiorys, wyjątkowego człowieka – kapłana. Tak wiele mu zawdzięczamy, a nie zawsze zdążyliśmy powiedzieć słowa: dziękuję, lub przepraszam. Prace mogą być podpisane, lub opatrzone pseudonimem. Czekamy również na zdjęcia. A może młodzież dołączy i wykona rysunki, które będą ilustracjami naszych wspomnień.

Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy przy pisaniu wspomnień, prosimy o kontakt. Gotowe prace prosimy nadsyłać na adres: Stowarzyszenie Dzieci Serc ul. Abramska 2
34 – 381 Radziechowy lub na adres mailowy: dzieciserc@o2.pl

Tel. kontaktowy 501 355 794

 

wspomnienia

 


Jeśli Sylwester to tylko na Matysce. Ostatnia Grudniowa Noc

2013 r. pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce w Radziechowach

życzenia Noworoczne w górskiej scenerii.

 

Sylwester, to czas zabaw, spotkań towarzyskich, lub siedzenia przed telewizorem. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Na Żywiecczyźnie pojawił się od 2000 roku – Roku Jubileuszowego, jeszcze jeden sposób pożegnania Starego – a powitania Nowego Roku.

           Ten typ spotkania pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce zainicjował śp. ks. prałat Stanisław Gawlik, proboszcz parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach, a zarazem budowniczy Krzyża i inicjator budowy Golgoty Beskidów.

            Tę piękną tradycję kultywuje obecny proboszcz, ks. kanonik Ryszard Kubasiak. W tym roku będzie to już XIV taka Msza św. a odprawiana będzie po raz piąty, po poświeceniu Golgoty Beskidów przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego Ordynariusza Diecezji Bielsko – Żywieckiej.

            Ks. proboszcz serdecznie zaprasza, bez względu na pogodę, na godz. 22:45 pod Jubileuszowy Krzyż. przypomina również o odpowiednim ciepłym ubiorze oraz o zachowaniu należnego bezpieczeństwa.  

 


Stowarzyszenie Dzieci Serc zwraca się uprzejmą z prośbą

o włączenie się w organizację

X Zaduszek Narodowych na Matysce,

które odbędą się  4 października 2014 r.

 

treść wniosku

 


Zaproszenie na 620 lecie Parafii Św. Marcina w Radziechowach

,,Ciebie Boga wysławiamy”

 

Program obchodów 620 rocznicy erygowania Parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach:

 • 2 listopada – Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, po mszy św. o godz. 18:00 czuwanie przed Najświętszym Sakramentem do godz. 24:00 podczas Apelu Jasnogórskiego, odmówienie: Modlitwy Parafii oraz Posłania ułożonego przez śp. Ks. Prałata Stanisława Gawlika na rocznicę 600 lecia powstania parafii
 • 10 listopada – o godz. 10:00 msza św. dziękczynna za naszych przodków, dzięki którym jesteśmy i których dorobek dziedziczymy. Następnie uroczyste przejście do sali widowiskowej na wernisaż zatytułowany ,,Ludziom – Dębom”, a podsumowujący ogólnopolski konkurs ,,Polskiej Biżuterii Patriotycznej.

(Parafia w Radziechowach w kronikach i dokumentach występuje jako arena wielu tragicznych zdarzeń: w roku 1656 podczas potopu szwedzkiego miejscowość została prawie całkowicie spalona, a ludność w dużej części wymordowana w odwecie za udział Górali w obronie Jasnej Góry. W czasie II wojny światowej niemal cała ludność wsi została wysiedlona na Lubelszczyznę, wiele budynków zostało zniszczonych. Po  wojnie młodzież rozpoczęła działalność w Związku Młodzieży Patriotycznej   ,,Nowe Wyzwolenie” za co została aresztowana przez UB w 1950 r. i torturowana, a następnie więziona: w Żywcu,  Krakowie ul. Montelupich oraz WronkachObecnie podczas Zaduszek Narodowych na Matysce usypywany jest   Kurhan Pamięci Narodowej z ziemi, z miejsc historycznie ważnych  dla Polski.

 • 11 listopada – święto Św. Marcia – Patrona Parafii, suma odpustowa o godz. 11:30 sprawowana w intencji parafian obecnie żyjących, jak również podeszłych do Pana oraz w intencji Ojczyzny.

 

          Ks. proboszcz Ryszard Kubasiak

 

historia Parafii

posłanie i modlitwa Parafii

plakat 1

plakat 2

 


Rozstrzygnięto  Ogólnopolski Konkurs na projekt
Polskiej Biżuterii Patriotycznej
dla uczczenia 150 Rocznicy Powstania Styczniowego
pod hasłem: ,,Kocham Cię Matko Polsko”
 
Honorowy Patronat pełnią:
1. Biskup Antonii Długosz – Archidiecezja Częstochowska
2. Ks. Kanonik Ryszard Kubasiak – Proboszcz Parafii P.W. Św. Marcina
3. Grzegorz Figura – Wójt Gminy Radziechowy – Wieprz
 
Patronat Medialny;
Tygodniki Katolickie ,,Źródło” i ,,Niedziela”
Radio Diecezjalne ,,Anioł Beskidów”
 

Wyniki oraz zdjęcia na stronie dzieci serc

 


W Radziechowach na górze Matysce w wyjątkowy sposób uczczono 150 Rocznicę Powstania Styczniowego – 5.10.2013 r.

Już od siódmej rano, na trasie na Matyskę, można było obserwować liczną grupę zapaleńców, krzątających się przy przygotowaniu scen plenerowych; jedni budowali chatę, drudzy stawiali armatę, jeszcze inni ustawiali kowadło, czy dębowe stołeczki (wyposażenie kuźni) postawiono również planszę obrazującą wycinek pokoju we dworze, elementy kutej bramy – stylizowane na parkowe obejście w dworku, słup graniczny i zasieki oraz przyczepę, która posłużyła za scenę.

             Duża grupa roześmianych ,,aktorów” przebierała się w charakterystyczne stroje, każdy z nich otrzymał broń – kosę, lub karabin, a kowal założył fartuch, do rąk zabrał starodawny młot i kleszcze. Piękne stroje z epoki powstania już stworzyły niepowtarzalny klimat, a dodatkowo rekwizyty i ta wymarzona pogoda  - jesień w Beskidach… sprawiły, że wszyscy uczestnicy Zaduszek z sercami przepojonymi miłością do ojczyzny wyruszyli na historyczny szlak, by uczestniczyć w sztuce plenerowej: ,,Z dymem pożarów z kurzem krwi bratniej do Ciebie Panie zanosimy głos” do słów pieśni Kornela Ujejskiego, narrator podczas przemarszu wprowadził nas w klimat tamtych czasów, rozpoczynając powiedział: "W tegorocznych Zaduszkach Narodowych oddamy cześć naszym przodkom, którzy oddali życie w Powstaniu Styczniowym oraz tych, którzy po powstaniu cierpieli zsyłkę na nieludzkiej ziemi. Zainspirowa­ni szkicami serii „Polonia” Artura Grottgera przedstawimy szereg scen przybliżających tamte, jakże ważne dla Ducha Narodu, czasy. Pragniemy, aby były one wyjątkową lekcją historii."

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


Święto Podwyższenia Krzyża

Matyska  14 września 2013 r.

 

14 września 2013 r. w Święto Podwyższenia Krzyża  została odprawiona Droga Krzyżowa na Matyskę, a następnie Msza Św. Pod linkiem zdjęcia z tego wydarzenia

czytaj więcej

 


Zaproszenie na

XII Rajd Razem Raźniej

oraz

X Wojewódzkie Wyścigi Wózków Nieprofesjonalnych

14 września 2013 r.

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 

 


IX Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

w Radziechowach na górze Matysce - 5 października 2013 r.

 

,,Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II

 

Zaproszenie do współpracy

            Komitet honorowy obchodów IX Zaduszek Narodowych na Górze Matysce w Radziechowach zwraca się z prośbą o współtworzenie w/w uroczystości patriotyczno-religijnej.

            W tym roku, podczas uroczystości oddamy  hołd  Powstańcom, w 150 Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Będzie to wyjątkowa lekcja historii, tej mało znanej i skrzętnie skrywanej. Za  pomocą rekonstrukcji wydarzeń, w oparciu o szkice na kartonie ,,Polonia” 1863 r. przedstawiające przebieg wydarzeń w Królestwie Polskim oraz Lithuania wykonana w latach (1864–1866) poświęcona Litwie – autorstwa Artura Grottgera, stanowiące patriotyczną inspirację dla wielu pokoleń Polaków,  przybliżymy klimat tamtych tragicznych, ale jakże ważnych i budzących ducha Narodu chwil.

Zapraszamy chętnych do udziału w rekonstrukcji wydarzeń, w tym do budowania makiet, szycia strojów, tworzenie modeli armat i broni z tamtych czasów. Jest również gorąca prośba o wypożyczenie do inscenizacji: rekwizytów z tamtych czasów. Prosimy o zgłaszanie się pod adresem dzieciserc@o2.pl lub telefonicznie 501 355 794.

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


IX Rocznica Śmierci Ks. Prałata Stanisława Gawlika

 

W niedzielę, 4 sierpnia o godz. 15;00 na Matysce,  została odprawiona Masza Św.
w intencji Ś.P. Ks. Prałata Stanisława Gawlika, w IX Rocznicę Jego Śmierci. Mszę Św. odprawił ks. Krzysztof Mucha – wikary parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach. W homilii Ks. Mucha podkreśli, że osobiście nie miał tego szczęścia poznać Ks. Prała, ale        z opowiadań parafian i nie tylko wie, że zmarły kapłan, był wyjątkowym człowiekiem i duszpasterzem i że przez całe życie dbał nie o dobra doczesne, ale o wieczne.

W tę niedzielę, mimo niesprzyjających warunków – tym razem z nieba lał się żar, na placu pod Jubileuszowym Krzyżem zebrała się liczna grupa wiernych, dziękując Panu Bogu za dar życia Ks. Stanisława Gawlika, za dar kapłaństwa i dar 40 lat posługiwania na terenie Radziechów.

Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło pątników z rodzinnej miejscowości Ks. Gawlika – Małej Wsi. Ponad 30 osobowa grupa idąc pod Krzyż, odprawiła drogę krzyżową.     

 

czytaj więcej

 


IX Rocznica Śmierci Ks. Prałata Stanisława Gawlika


 

           W niedzielę, 4 sierpnia o godz. 15:00 na Matysce,  zostanie odprawiona Masza Św. w intencji Ś.P.  Ks. Prałata Stanisława Gawlika w IX Rocznicę Jego Śmierci. Na Mszę Św. zapraszają Kapłani Parafii Św. Marcina w Radziechowach wraz z wiernymi. 

W niedzielę 4 sierpnia 2013 r. mija IX Rocznica Śmierci Ś.P. Ks. Prałata Stanisława Gawlika – długoletniego Proboszcza Parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach. Odszedł do Pana w święto Św. Jana Vianneya, który w 150. Rocznicę śmierci został ogłoszony patronem wszystkich kapłanów (dotąd był patronem proboszczów).

 

czytaj więcej

 


6 sierpnia 2013 r. realizując Testament Bł. Jana Pawła II

zapraszamy do wspólnego

pielgrzymowania

We wtorek 6 sierpnia,– wyruszy już po raz V piesza pielgrzymka, na sumę odpustową do Kościoła Przemienienia Pańskiego w Cięcinie – Parafia Świętej Katarzyny.

wymarsz o godz. 8:45 od I Stacji Golgoty Beskidów w Radziechowach.

Trasa pielgrzymki:

Radziechowy drogą asfaltową w stronę góry Matyska, następnie zejście do Przybędzy i ul. Zieloną zejście do Cięciny. Odpoczynek 20 min. przed mostem na rzece Sole. Uroczyste wejście do Kościoła o godz. 10:45.

Zaprasza Stowarzyszenie Dzieci Serc.

 


Odpust u ,,Dziadka” - Święto  Św. Anny i Joachima

 

Dnia 26 sierpnia w kaplicy u "Dziadka" na drodze między Radziechowami, a Twardorzeczką zostanie odprawiona o godz. 10:00 uroczysta Msza Św. odpustowa w intencji dzieci oraz ich rodzin.

 Na Mszę Św. zapraszają Kapłani Parafii Św. Marcina w Radziechowach.

 


V Piesza Pielgrzymka ,,Ogień Lolek”  

11 maja 2013 r.

INFORMACJA

 

Pielgrzymi z Żywca i okolic wyjazd pociągu ze stacji PKP w Żywcu godz. 6:50 przyjazd do Bielska – Białej – dworzec główny 7:25, następnie przejście pod Kurię skąd będzie można dojechać busem na Trzy Lipki.  Proszę pilnować grupy, lub zaczekać na spotkanie z Ks. Biskupem Tadeuszem Rakoczym. – godz. 9:00 

 


Zaproszenie na V Pieszą Pielgrzymką ,,Ogień Lolek”  

11 maja 2013 r

Nasze serca przepełnia  wielka radość, że to już po raz piąty – mały jubileusz, dane nam będzie pielgrzymować z Bielska Białej - Trzy Lipki do Radziechów na Matyskę, (przez Powiat Bielski i Żywiecki)

W tym roku mija szósty rok od czasu goszczenia na Podbeskidziu Ognia przyniesio - nego od grobu Bł. JP II przez ks. Jarosława Cieleckiego dyrektora Watykańskiego Serwisu Informacyjnego oraz międzynarodową grupę maratończyków ,,Fiaccolo di Lolek”.  Będziemy pielgrzymować tą samą trasą, którą biegli maratończycy. Zapraszamy każdego o włączenie się do tego wyjątkowego modlitewnego spotkania z nasza najukochańszą Mamą  i jej synem JP II – doskonale znamy słowa zawierzenia Totu Tuus.

Przewodnikiem duchowym będzie Ks Kanonik Tadeusz Krzyżak – proboszcz Parafii p.w. Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej .

Już teraz dziękujemy za każdy gest podczas organizowania pielgrzymki oraz za życzliwe przyjęcie nas na całej trasie.

 

Honorowy Patronat pełni:

Jego Ekscelencja Ks. Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy

oraz Ks. Proboszczowie Parafii przez które pielgrzymujemy jak również Starostowie, Prezydent i Wójtowie – Gospodarze tych miejscowości.

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

Plakat

 


VIII Rocznica Śmierci Bł. JP II

,,Nie Lękajcie się!” tak przecież mówił do nas Bł. Jan Paweł II, więc jak byśmy mogli nie czuwać w rocznicę Jego odejścia do Ojca?

 

Tradycyjnie 2 kwietnia zebrała się grupa niepokonanych górali, by trwać na modlitwie u stóp Krzyża Jubileuszowego na górze Matysce w Radziechowach

 • 20;00 Mszę Św. dziękczynną za Beatyfikację Jana Pawła II odprawił Ks. Janusz Dudek – wikary w Parafii Św. Marcina w Radziechowach w homilii przybliżył nam życie naszego Rodaka JP II i chociaż każdy już zna te fakty, to chętnie je słuchał i uśmiechał się słysząc o wadowickich kremówkach, lekcjach geografii, uczeniu się greki, łaciny… z podziwem ale i może z zazdrością wysłuchiwał o sztukach teatralnych ,,Antygonie” i roli Hajmona. W zadumie zastanawiał się czy realizuje Testament JP II ?
 • 21:00 odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski a ponieważ było nam już zimno to strażacy z OSP Radziechowy i Przybędzy rozpalili watrę – Ogień Pamięci, przez włoskich maratończyków nazwany: Fiacolo di Lolek 
 • 21;10 Rozważanie tajemnic Chwalebnych Różańca Św. poprowadził Ks. Janusz Dudek
 • 21:37zapanowała cisza a z Węgierskiej Górki dolatywał do nas dźwięk syreny . na zakończenie odśpiewaliśmy ,,Barkę”

 

czytaj więcej

 


Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, Golgotą Beskidów na

Matyskę

w Radziechowach 29.03.2013 r.

 

W 2001 r. trasą na górę Matyskę, pod Jubileuszowy Krzyż, została odprawiona po raz pierwszy wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Ten sposób modlitewnego uczestniczenia w  męce i śmierci Pana Jezusa Chrystusa, zapoczątkował ś.p. Ks. Prałat  Stanisław Gawlik, proboszcz Parafii Św. Marcina w Radziechowach. Wówczas na trasie postawione były maleńkie drewniane stacje, a na Matysce stał z daleka widoczny, dniem lśniący w słońcu, a nocą oświetlony, Jubileuszowy Krzyż. (Wysokość krzyża z podstawą 29 m. a rozpiętość ramion 22 m.

 

czytaj więcej

 


2 kwietnia 2013 r. Fiaccola di Lolek - ,,Płomień Pamięci” w rocznicę śmierci Bł. Jana Pawła II u stóp Krzyża Jubileuszowego

 na górze Matysce w Radziechowach

 

Tradycyjnie 2 kwietnia 2013r. Parafia Św. Marcina w Radziechowach zaprasza na modlitewne czuwanie:

 • 20;00 Msza Św. dziękczynna za Beatyfikację Jana Pawła II

 • 21:00 Apel Jasnogórski

 • 21;10 Rozważanie tajemnic Chwalebnych Różańca Św.

 • 21:37 Rozpalenie ogniska. Odśpiewanie ,,Barki”

Mieszkańców Radziechów prosimy, by wzorem lat ubiegłych, zapalili znicze wzdłuż drogi. główniej przez Radziechowy. Można będzie również uczestniczyć w tworzeniu  ,,Drogi Światła” – zapalamy znicze wzdłuż drogi prowadzącej na Matyskę.

Modlitewne czuwanie odbędzie się bez względu na pogodę. Prosimy o stosowny – ciepły ubiór. Matyska to odsłonięta góra w Beskidach.

Zaprasza ks. Ryszard Kubasiak – proboszcz parafii w Radziechowach

 


Zaproszenie na Uroczystości Wielkopiątkowe 29.03.2013 r.
Rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów

 


Radziechowy - Golgota Beskidów

Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Marcina w Radziechowach -  Diecezja Bielsko – Żywiecka, ks. kanonik Ryszard Kubasiak, serdecznie zaprasza w Wielki Piątek na rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów.  Rozpoczęcie o godz. 15.00 od I Stacji.

Uroczystość odbędzie się bez względu na pogodę. Organizator prosi o odpowiednie, ciepłe ubranie.

 


40-godzinny post w intencji bezdomnych

 Jest głód zwykłego chleba, ale i głód miłości, dobroci i troskliwości” – tak o potrzebie dzielenia się każdym pokarmem – nie tylko tym namacalnym materialnie – mówiła Matka Teresa z Kalkuty. Słowa te idealnie wpisują się w ideę 40-godzinnego postu organizowanego przez Fundację Kapucyńską w intencji bezdomnych.

Post w intencji bezdomnych rozpocznie się 15 marca 2013 r. Drogą Krzyżową o godz. 17.45 w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej 13 w Warszawie. Uroczystym zakończeniem postu będzie Eucharystia 17 marca 2013 r. o godz. 11.00 w kościele Ojców Kapucynów.

- Post o chlebie i wodzie będzie wiązał się z modlitwą w intencji bezdomnych. O uwolnienie ich od słabości, uzależnień, zniechęcenia oraz o dodanie im siły i nadziei. Doświadczenie tego, co na co dzień odczuwają bezdomni – głodu – pozwoli zobaczyć świat z ich perspektywy, pomoże zrozumieć ich trud życia oraz nauczy współczucia – mówi brat Adam Zwierz, duszpasterz bezdomnych.

Więcej na:

http://www.radiomaryja.pl/kosciol/40-godzinny-post-w-intencji-bezdomnych/

 


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony na Żywiecczyźnie.

 

            W Żywcu uroczystości  rozpoczęły się o godz. 12.00, młodzież skupiona w szeregach Okręgu ,,Podbeskidzie i Klubu "Góral 1956 Żywiec, zaciągnęła wartę honorową pod  tablicą upamiętniającą żołnierzy wyklętych ul. Dworcowa nr 2, w budynku tym po II Wojnie Światowej miał swą siedzibę posterunek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w którym przesłuchiwano i torturowano żołnierzy podziemia niepodległościowego. O godzinie 15.00 okoliczne przemówienie wygłosił Władysław  Sanetra prezes Okręgu Podbeskidzkiego Związku Żołnierzy NSZ . A wieczorem w kościele p.w. Świętego Floriana w Żywcu –Zabłociu  odprawiona została Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


,,Naród, który nie pamięta swojej historii

nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II

 

VII Konkurs na Apel Poległych jest hołdem złożonym Wielkim Polakom, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny lub poza jej granicami, walcząc w obronie słusznej sprawy.

Wartość narodu mierzy się m.in. pamięcią o bohaterskich czynach przodków

            Celem Konkursu jest kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia przez upowszechnianie wiedzy o historii Narodu Polskiego na przestrzeni dziejów oraz odnajdywanie ludzi, którzy w imię miłości oddali życie za innych, może mieszkali blisko nas a obecnie pamięć o nich ulega zapomnieniu.

 

Plakat

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


Ogólnopolski Konkurs na projekt Polskiej Biżuterii Patriotycznej

dla uczczenia 150 Rocznicy Powstania Styczniowego

pod hasłem: ,,Kocham Cię Matko Polsko”

 

 Termin i miejsce

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

Plakat

 


SYLWESTROWA  NOC W RADZIECHOWACH NA MATYSCE

 

Jeśli Sylwester to tylko w Radziechowach na Matysce. Ta góra, zaledwie 609 m n.p.m. jest od 2000 r. bardzo licznie odwiedzana i to nie tylko w ciągu dnia, ale również           i nocą. Roztacza się z niej wyjątkowo malowniczy widok na Kotlinę Żywiecką.

Wędrując trasą na szczyt góry można zagłębić się w tajemnicy Męki Pańskiej, a w rozważaniach pomogą bardzo wymowne rzeźby, obrazujące poszczególne stacje Drogi Krzyżowej – autorstwa Czesław Dźwigaja.  Na szczycie można podziwiać Jubileuszowy Krzyż. A jeśli na niebie są chmury, a wiatr je chociaż minimalnie przesuwa, to wówczas przeżyjemy chwile grozy, bowiem wydaje się że krzyż się chwieje, ale to tylko prawa fizyki.

W tym wyjątkowym miejscu już od 2000 r. odprawiana jest zawsze w Sylwestra         o godz. 22;45 Msza Św. Tradycyjnie przyjeżdżają tutaj wierni z różnych stron Polski. Dlaczego? To proste, Niebo wówczas jest tak blisko…..

W tym roku również nic nie było w stanie przeszkodzić wiernym w modlitewnym pożegnaniu Starego 2012 r. a powitaniu Nowego 2013. Mszy Św. przewodniczył ks. kanonik Ryszard Kubasiak, proboszcz Parafii w Radziechowach, a współcelebransem był ks. kanonik Kazimierz Buba proboszcz Parafii w Juszczynie.

Dokładnie o godz. 00,00  odśpiewaliśmy  kolędę ,,Nowy Rok bieży”, a w niebo poszybowały kolorowe fajerwerki. Nieustraszeni uczestnicy sylwestrowej nocy, mimo przenikliwego wiatru, długo jeszcze składali sobie życzenia, podziwiali jak wita Żywiecczyzna Nowy Rok i śpiewali kolędy.

 A już dzisiaj jak Pan pozwoli to Zapraszamy za rok. Tych doznań nie sposób opisać, To trzeba przeżyć. 

 

linki:

Diecezja Bielsko

KAI

Zdjęcia

 


Ostatnia Grudniowa Noc 2012 r.

pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce w Radziechowach – życzenia Noworoczne w górskiej scenerii.

 

Sylwester, to czas zabaw, spotkań towarzyskich, lub siedzenia przed telewizorem. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Na Żywiecczyźnie od 2000 roku – Roku Jubileuszowego pojawił się, jeszcze jeden sposób pożegnania Starego – a powitania Nowego Roku.

           Ten typ spotkania pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce zainicjował Śp. ks. prałat Stanisław Gawlik, proboszcz parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach, a zarazem budowniczy Krzyża i inicjator budowy Golgoty Beskidów.

            Tę piękną tradycję kultywuje obecny proboszcz, ks. kanonik Ryszard Kubasiak. W tym roku będzie to już XIII taka Msza św. a odprawiana będzie po raz czwarty, po poświeceniu Golgoty Beskidów przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego Ordynariusza Diecezji Bielsko – Żywieckiej.

            Ks. proboszcz serdecznie zaprasza, bez względu na pogodę, na godz. 22:45 pod Jubileuszowy Krzyż. przypomina również o odpowiednim ciepłym ubiorze oraz o zachowaniu należnego bezpieczeństwa.  

 


VIII Zaduszki Narodowe

3 listopad 2012 - Góra Matyska w Radziechowach juz za nami...

 

program uroczystości

czyt. więcej

fotorelacja

 


Pielgrzymka śladami O. Michała Tomaszka

 

29.09.2012 r. o godz. 17:00 spotykamy się w Łękawicy obok domu O. Michała Tomaszka. Tam piszemy listy z prośbami o wstawiennictwo męczennika z Peru, Pariacoto. Każdy będzie miał szansę wysłać własną prośbę. Karteczki włożymy do baloników, a te po napełnieniu helem poszybują do NIEBA.

Następnie śladami O. Michała, wyruszymy pielgrzymką w stronę kościoła. Serdecznie zapraszamy do udziału. Wyjazd z Żywca o godz. 16:30 od konkatedry – przystanek MZK prosimy o ciepły ubiór. To już jesienny wieczór. Zabierzcie z sobą polskie flagi. Nie pojedziemy do Warszawy na marsz, ale w ten sposób będziemy się z nimi łączyć.

 

 Zaprasza Stowarzyszenie Dzieci Serc – naszym Patronem jest O. Michał Tomaszek

 


Matyska: Msza z okazji 32. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

 

Msza św. u stóp Jubileuszowego Krzyża na Matysce w Beskidzie Żywieckim była kulminacyjnym momentem uroczystości 32. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, jakie 1 września zorganizował Region Podbeskidzie tego związku. Liturgii przewodniczył zasłużony kapelan „Solidarności” ks. prałat Zbigniew Powada. Proboszcz bielskiej parafii katedralnej modlił się przy ołtarzu w koncelebrze kapłanów z Radziechów, Żywca, Ostrego-Twardorzeczki i Bielska-Białej.

 

czytaj więcej na stronie Diecezji Bielsko-Żywieckiej

fotorelacja

 


Zapraszamy

 

na obchody Jubileuszu 32 rocznicy powstania NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

uroczystości odbędą się 1 września 2012 r. w sobotą, na górze Matyska w Radziechowach

 

program uroczystości

 


Zaproszenie na Święto Podwyższenia Krzyża

 

14 września 2012 r. w Święto Podwyższenia Krzyża  zostanie odprawiona Droga Krzyżowa Rozpoczęcie o godz.15.00 od I Stacji Golgoty Beskidów w Radziechowach.

Na Mszę Św. zapraszają Kapłani Parafii Św. Marcina w Radziechowach wraz z wiernymi. 

 


35 rocznica śmierci Stanisława Pietraszki

 

 


VIII rocznica śmierci ks. prałata Stanisława Gawlika – proboszcza parafii w Radziechowach oraz dziekana dekanatu radziechowskiego.

 

W niedzielę 5 sierpnia o godz. 15:00 ks. Ryszard Kubasiak, proboszcz parafii p.w. Św. Marcina przewodniczył we Mszy Św. w intencji swego poprzednika, ś.p. ks. prałata Stanisława Gawlika,  gorliwego, skromnego, pracowitego ponad siły kapłana, wielkiego orędownika Matki Najświętszej,  budowniczego między innymi Krzyża Jubileuszowego na Matysce oraz pomysłodawcę i inicjatora budowy Golgoty Beskidów. Współcelebransem był ks. kanonik Zbigniew Szychowski, były proboszcz z Lesnej, wieloletni przyjaciel zmarłego. 

             Na uroczystości tradycyjnie przyjechała liczna grupa z Małej Wsi, rodzinnej miejscowości zmarłego proboszcza, dotarli również Ci dla których ks. St. Gawlik był wzorem do naśladowania, przyjacielem. oraz ci którzy pokochali ten szczyt. Z niego przecież tak blisko do Pana.

 


,,Po Górach Dolinach..”

 

Stowarzyszenie Dzieci Serc zaprasza do wspólnego pielgrzymowania, już najwyższy czas wyruszyć na szlak…

 

            Dnia 27 maja 2012 r. wyruszy z Juszczyny Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Maryi Wspomożenia Wiernych w Przyłekowie na uroczystą sumę odpustową.

 

Miejsce spotkania: granica Juszczyny z Sopotnią Małą, obok kapliczki Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Godzina wyjścia: 8:45 drogą polną w stronę wyciągu i dalej lasem do Sanktuarium.

Godz. 11;00 uczestnictwo we Mszy Św.

Powrót: wyjście około godz. 12;30 –  w Juszczynie około 14:00

 

Ważne:

Dzieci i młodzież idzie pod opieką dorosłych, prosimy o zabranie stosownego obuwia, najlepiej wysokie kalosze. Uczestnik pielgrzymki idzie na własną odpowiedzialność.

Podczas pielgrzymowania będziemy śpiewać litanie do NMP i pieśni – prosimy zabrać książeczki lub śpiewniki pielgrzymkowe.

Pamiętajmy w tak wyjątkowy sposób możemy otoczyć modlitwą: dzieci swoich rodziców, a rodzice – dzieci, wszak to bowiem wielkie święto mam i dzieci.

Stowarzyszenie Dzieci Serc pielgrzymując będzie dziękowało Panu Bogu za  20 lat posługi duszpasterskiej Ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego dla Diecezji Bielsko – Żywieckiej i za wszelkie dobro jakie od Ks. Biskupa doznaje.

25 marca 1992 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował księdza prałata Tadeusza Rakoczego biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. W drugą niedzielę wielkanocną, 26 kwietnia 1992 roku, w bazylice Świętego Piotra w Watykanie papież Jan Paweł II udzielił biskupowi nominatowi święceń biskupich.

Uroczysty ingres księdza biskupa Tadeusza Rakoczego do katedry pw. świętego Mikołaja w Bielsku-Białej, równoznaczny z objęciem przez niego diecezji, odbył się 9 maja 1992 roku, natomiast do konkatedry w Żywcu - 30 maja 1992 roku.

Jego zawołaniem biskupim są słowa z Listu do Efezjan: In aedificationem Corporis Christi - Ku budowaniu Ciała Chrystusowego (por. 4, 13).

 


Konkurs na Apel Poległych rozstrzygnięty !

 

I miejsce w Konkursie zajęła praca Kornela Celocha - ucznia I klasy Gimnazjum Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Ostrowskiego 14

 opiekun pracy:

- Maria Celoch - matka

- Piotr Chomantowski - nauczyciel historii

 

Gratulujemy !

treść  zwycięskiego apelu

 


„Fiaccola di Lolek” – IV Piesza Pielgrzymka ,,Ogień Lolek” na Podbeskidziu

 

 

           Rozważając słowa Bł. JP II  ,,Miłość mi wszystko wyjaśniła” wyruszyła na trasę  5 maja IV Piesza Pielgrzymka „Fiaccola di Lolek”  ,,Ogień Lolek” na Podbeskidziu z Bielska – Białej, od Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach, do Radziechów pod Krzyż Jubileuszowy na Matysce

Intencje w których pielgrzymowano to przede wszystkim modlitwa dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II i prośba o pokój na Świecie, niosąc krzyż pielgrzymi przepraszali za zniewagi jakich dopuszczamy się wobec tego znaku. Każdy pielgrzym miał wiele własnych intencji, ale też i droga długa, bo równe 33 km, więc zdążył wszystkie złożyć u stóp Cierpiącego Chrystusa i Matki Najświętszej.

 

czyt. więcej

link ze strony Diecezji Bielsko
link ze strony Diecezji Bielsko 2
 

Fotorelacja

 


,,Miłość mi wszystko wyjaśniła..” JP II
„Fiaccola di Lolek” – IV Piesza Pielgrzymka ,,Ogień Lolek” na Podbeskidziu

5 maja 2012 r.

Z Bielska – Białej, Trzy Lipki na Matyskę do Radziechów

           Serdecznie zapraszamy do udziału w IV Pieszej Pielgrzymce ,,Ogień Lolek” z Bielska Białej -Trzy Lipki, do Radziechów na Matyskę, termin 5 maja 2012 r.  

Intencja, w której pójdziemy, to podziękowanie Panu Bogu za Papieża Polaka, Błogosławionego Jana Pawła II oraz modlitwa o pokój na świecie

Liczymy, że bez względu na wiek dołączycie do nas. Jeśli ktoś boi się tak długiego odcinka drogi, to uspokajamy, kto nie będzie miał sił może podjechać pewien odcinek Bussem, a potem znów dołączyć do nas. Po drodze przewidziane są trzy postoje: dwa po 30 min (Gimnazjum im. J. Fałata w Bystrej i Gimnazjum im JP II w Twardorzeczce) oraz jeden 45 min, kiedy to będziemy w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Buczkowicach, jeść gorący posiłek.

 

czyt. więcej

 


Zaproszenie na całonocną adorację Najświętszego Sakramentu do kościoła w Radziechowach – Parafia p.w. Św. Marcina

            W sobotę 14 kwietnia po Mszy Św. wieczornej podejmiemy całonocne modlitewne czuwanie. W oczekiwaniu na Niedzielę Miłosierdzia Bożego będziemy adorować Najświętszy Sakrament modląc się przy relikwiach Św. Faustyny Kowalskiej.

            Pan Jezus wyznaczył dzień święta Miłosierdzia Bożego i z tym świętem łączy wielkie łaski i obietnice. W Dzienniczku pokornej służebnicy Bożej, świętej Siostry Faustyny Kowalskiej wyjaśnia, że Święto Miłosierdzia Bożego ma być obchodzone na całym świecie w pierwszą niedziele po Wielkanocy i, że kto w tym dniu przystąpi do spowiedzi świętej i komunii dostąpi darowania wszystkich grzechów nawet tych najcięższych. To święto można porównać do chrztu świętego, jego moc oczyszczenia jest tak podobna jak chrzest. Warto, więc korzystać z tej ofiarowanej łaski, jaką daruje nam sam Bóg.

Program czuwania:

19:30 – rozważanie VI części Różańca Św.

21:00 – Apel  Jasnogórski 

22:00 – 23:00 modlitwa w ciszy

23:00  - Droga Krzyżowa którą poprowadzi młodzież

24:00 – odczytanie złożonych  próśb przez wstawiennictwo Św. Faustyny do Jezusa Miłosiernego – modlitwa do 7:00

7:00 – Msza  Św.

  Zaprasza ks. Ryszard Kubasiak – proboszcz

 


Wielki Piątek - Droga Krzyżowa na Golgotę Beskidów

 

fotorelacja

 


VII Rocznica Śmierci Błogosławionego Jana Pawła II

2 kwietnia 2012 r. ,,Płomień Pamięci” u stóp Krzyża Jubileuszowego na Matysce w Radziechowach

 

Czas biegnie nieubłaganie, jeszcze przed oczami mamy pogodny uśmiech, serdeczny gest dłoni, jeszcze słyszymy zatroskany ale stanowczy głos, a tu już siedem lat mija jak Papież Polak wyszeptał ,,pozwólcie mi odejść do Ojca.” Jaki wpływ na nas miała jego nauka i przykład życia? Czy realizujemy Jego Testament? 

Na te i jeszcze wiele innych pytań odpowiadaliśmy sobie podczas modlitewnego, wieczornego czuwania u stóp Jubileuszowego Krzyża na Matysce. Wpierw Msza św. odprawiona przez Ks. Kanonika Ryszarda Kubasiaka – Proboszcza tutejszej Parafii z homilią o bezcennej wartości cierpienia wówczas, gdy złączymy je z cierpiącym Jezusem, potem Apel Jasnogórski i uczczenie Matki Najświętszej, rozważanie części Różańca Świętego, wspólne odśpiewanie ,,Barki’ następnie w ciszy wpatrzeni w migocące płomienie ogniska oczekiwaliśmy na 21:37. Jak to właściwie było w II Rocznicę Śmierci JP II Trudno wręcz uwierzyć. Że to właśnie tutaj, na Matysce, płomień ogniska dokładnie o 21:37 pozostawił na kliszy aparatu tak dobrze nam znaną sylwetkę Papieża.I jeszcze tylko ,,Cisza” zagrana przez trębaczy. Odśpiewana ulubiona przez JP II pieśń ,,Abba Ojcze”  i można było wracać do domu. Ale jakoś nikomu się nie śpieszyło. Młodzież składała ławki, dzieci pod okiem strażaków grzały przy ogniskiem ręce. A pozostali już składali sobie życzenia Wielkanocne. Nawet wracając do domów, podniosły nastrój trwał nadal ponieważ drogę Golgoty Beskidów oświetlały setki zapalonych lampionów. Nawet wzdłuż drogi głównej przez Radziechowy zapalone znicze przypominały o rocznicy śmierci Błogosławionego Jana Pawła II

 

czyt. więcej

 


Zaproszenie na Uroczystości Wielkopiątkowe 06.04.2012 r.
Rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów

 


Radziechowy - Golgota Beskidów

Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Marcina w Radziechowach -  Diecezja Bielsko – Żywiecka, ks. kanonik Ryszard Kubasiak, serdecznie zaprasza w Wielki Piątek na
rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów.  Rozpoczęcie o godz. 15.00 od I Stacji.

Uroczystość odbędzie się bez względu na pogodę. Organizator prosi o odpowiednie, ciepłe ubranie.
 


2 kwietnia 2012 r. Fiaccola di Lolek - ,,Płomień Pamięci” u stóp Krzyża Jubileuszowego na Matysce w Radziechowach

 

2 kwietnia 2012 r. tradycyjnie zapraszamy na modlitewne czuwanie;

 • 20;00 Msza Św. dziękczynna za Beatyfikację Jana Pawła II
 • 21:00 Apel Jasnogórski
 • 21;10 Rozważanie tajemnic Bolesnych Różańca Św.
 • 21:37 Rozpalenie ogniska. Odśpiewanie ,,Barki”

Mieszkańców Radziechów prosimy, by wzorem lat ubiegłych, zapalili znicze wzdłuż drogi. główniej przez Radziechowy. Można będzie również uczestniczyć w tworzeniu  ,,Drogi Światła” – zapalamy znicze wzdłuż drogi prowadzącej na Matyskę.

Modlitewne czuwanie odbędzie się bez względu na pogodę. Prosimy o stosowny – ciepły ubiór. Matyska to odsłonięta góra w Beskidach.

Zaprasza ks. Ryszard Kubasiak – proboszcz parafii w Radziechowach

 


,,Naród, który nie pamięta swojej historii

  nie wart jest przeżycia”

Jan Paweł II

  

Konkurs na Apel Poległych jest hołdem złożonym Wielkim Polakom, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny lub poza jej granicami, walcząc w obronie słusznej sprawy.

Wartość narodu mierzy się m.in. pamięcią o bohaterskich czynach przodków

 

Przypominamy !!

 Prace należy nadsyłać do 29 kwietnia 2012 - rocznica ,,Cudu w Dachau"

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


Sylwestrowa  Noc w Radziechowach na Matysce

 

 

Jeśli Sylwester to tylko w Radziechowach na Matysce. Ta góra, zaledwie 609 m n.p.m. jest od 2000 r. bardzo licznie odwiedzana i to nie tylko w ciągu dnia, ale również           i nocą. Roztacza się z niej wyjątkowo malowniczy widok na Kotlinę Żywiecką.

Wędrując trasą na szczyt góry można zagłębić się w tajemnicy Męki Pańskiej, a w rozważaniach pomogą bardzo wymowne rzeźby, obrazujące poszczególne stacje Drogi Krzyżowej – autorstwa Czesław Dźwigaja.  Na szczycie można podziwiać Jubileuszowy Krzyż. A jeśli na niebie są chmury, a wiatr je chociaż minimalnie przesuwa, to wówczas przeżyjemy chwile grozy, bowiem wydaje się że krzyż się chwieje, ale to tylko prawa fizyki.

W tym wyjątkowym miejscu już od 2000 r. odprawiana jest zawsze w Sylwestra         o godz. 22;45 Msza Św. Tradycyjnie przyjeżdżają tutaj wierni z różnych stron Polski. Dlaczego? To proste, niebo wówczas jest tak blisko…..

W tym roku również nic nie było w stanie przeszkodzić wiernym w modlitewnym pożegnaniu Starego 2011 r. a powitaniu Nowego 2012. Mszy Św. przewodniczył ks. kanonik Ryszard Kubasiak, proboszcz Parafii w Radziechowach, a współcelebransem był ks. kanonik Kazimierz Buba proboszcz Parafii w Juszczynie.

Dokładnie o godz. 00,00  odśpiewaliśmy  kolędę ,,Nowy Rok bieży”, a w niebo poszybowały kolorowe fajerwerki. Nieustraszeni uczestnicy sylwestrowej nocy długo jeszcze składali sobie życzenia, podziwiali jak wita Żywiecczyzna Nowy Rok i śpiewali kolędy.

 A już dzisiaj jak Pan pozwoli to zapraszamy za rok. Tych doznań nie sposób opisać, to trzeba przeżyć. 

 

zdjęcia

 


Ostatnia Grudniowa Noc 2011 r.

pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce w Radziechowach – życzenia Noworoczne w górskiej scenerii.

 

Sylwester, to czas zabaw, spotkań towarzyskich, lub siedzenia przed telewizorem. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Na Żywiecczyźnie pojawił się od 2000 roku – Roku Jubileuszowego, jeszcze jeden sposób pożegnania Starego – a powitania Nowego Roku.

           Ten typ spotkania pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce zainicjował Śp. ks. prałat Stanisław Gawlik, proboszcz parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach, a zarazem budowniczy Krzyża i inicjator budowy Golgoty Beskidów.

            Tę piękną tradycję kultywuje obecny proboszcz, ks. kanonik Ryszard Kubasiak. W tym roku będzie to już XII taka Msza św. a odprawiana będzie po raz trzeci, po poświeceniu Golgoty Beskidów.

            Ks. proboszcz serdecznie zaprasza, bez względu na pogodę, na godz. 22:45 pod Jubileuszowy Krzyż. przypomina również o odpowiednim ciepłym ubiorze oraz o zachowaniu należnego bezpieczeństwa.  

 

 


Radziechowy, dnia 5 listopada 2011 r.

 

Matyska pełna Aniołów  

 

,,Oskarżeni o Wierność” zostali uczczeni podczas VII Zaduszek Narodowych w Radziechowach

 

            To już VII Zaduszki Narodowe. Wydawać by się mogło, że wszystko już widzieliśmy…nic nowego, urzekającego nie można stworzyć... Nic błędniejszego, podczas tegorocznych zaduszek w wyjątkowy sposób przenieśliśmy się do czasów II wojny światowej i tych najokrutniejszych dla prawdziwych Polaków lat powojennych.

      Idąc w kolumnie marszowej w stronę Matyski, na wysokości V stacji oglądaliśmy ,,etiudę” – widowisko plenerowe przedstawiające transport zamordowanego majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”. Na wozie w bezładzie leży ciało ,,Szalonego Majora” jak o nim z trwogą mówili Niemcy, a obok sześcioosobowa eskorta uzbrojonych esesmanów. Konferansjer – aktor Teatru Polskiego – Kuba Abrahamowicz, przybliżył nam postać ,,Hubala” dowódcy – wybitnego stratega, którego nawet legendy bali się Niemcy, dlatego miejsce pochówku nadal nie jest znane. Ten bardzo smutny orszak powoli niknął w zaroślach, a do nas zaczęły napływać, wpierw dźwięki harmonii, a potem przepiękny śpiew pieśni partyzanckiej ,,deszcz jesienny, deszcz…” wszyscy z zaciekawieniem rozglądaliśmy się po okolicy, któż to tak urealnia tamte czasy? wprawdzie nie widać partyzantów, wprawdzie nie widać ogniska, ale czuć atmosferę tych czasów….Sprawcą tego cudownego przeniesienia w czasie był zespół Conviva z Łękawicy to on sprawił, że otulił nas bardzo przejmujący, ale zarazem pełen radości nastrój. Nucąc piosenkę idziemy powolutku przemieszczając się w stronę szczytu Matyski….

 

czyt. więcej

fotorelacja

 


Zaproszenie na VII Zaduszki Narodowe do Radziechów

Matyska – 5 listopad 2011 r.

Zaduszki Narodowe ku czci bestialsko pomordowanych, bohaterskich Synów i Córek naszej Ojczyzny, a których miejsca pochówku nadal nie są znane.

Program uroczystości:

Organizatorzy:

Honorowy Patronat objęli:

 1. Ks. Tadeusz Rakoczy - Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko - Żywieckiej
 2. Ks. Kanonik Ryszard Kubasiak – Proboszcz Parafii w Radziechowach  
 3. Wanda Sadlik - Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Bielsku-Białej
 4. Marcin Tyrna – Przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ ,,Solidarność”
 5. Andrzej Zieliński – Starosta Powiaty Żywieckiego
 6. Kazimierz Matuszny –  Poseł V kadencji Sejmu RP
 7. Stanisław Pięta –Poseł V i VI kadencji Sejmu RP
 8. Stanisław Faber - Śląski Kurator Oświaty
 9. Grzegorz Figura - Wójt Gminy Radziechowy – Wieprz
 10. Piotr Tyrlik – Wójt Gminy Węgierska Górka
 11. Mgr Przemysław Kubaszek - Prezes BS w Radziechowach

Do Kurhanu Pamięci Narodowej zostanie dosypana Ziemia z różnych okolic naszej Ojczyzny – ponieważ miejsca pochówku, tak wielu Bohaterskich Polskich Synów i Córek nadal nie są znane i najprawdopodobniej nigdy ich nie poznamy. A każda grudka Polskiej Ziemi jest cenna, bowiem Oni oddali za Nią swe życie.

 Czekamy na listy z Ziemią z całej Polski jak również i z Kresów.

Podczas Zaduszek szczególnie wspominać będziemy:

 • Św. O. Maksymiliana Marię Kolbe - Święty numer 16670
 • Gen. Augusta Emila Fieldorfa,
 • ps. Nil dowódcę, przed którym nawet Niemcy drżeli 
 • Rotmistrza Witolda Pileckiego - dobrowolnego więzięźnia KL Auschwitz, oficera Komendy Głównej Armii Krajowej 
 • Majora Henryka Dobrzańskiego “Hubala” - ,,Szalonego Majora” jak z trwogą mówili o Nim Niemcy
 • Sanitariuszkę Danutę Siedzikównę – Inkę -  wierną zasadom wyniesionym z domu rodzinnego aż do końca….
 • Majora Zygmunta Edwarda Szendzielarza, ps. "Łupaszka”  major kawalerii Wojska Polskiego
 • Żołnierzy Wyklętych w tym NSZ ze Zgrupowania kpt. Henryka Flame "Bartka" działającego na Żywiecczyźnie
 • Skrytobójczo zamordowanych Profesorów Lwowskich

W czasie przemarszu Kolumny Marszowej w stronę góry Matyski będziemy brali udział w przedstawieniu plenerowym pt ,,Ocalić od Zapomnienia” w którym zobaczymy:

1. Syberyjskie dzieci poszukujące w zmarzniętej ziemi pożywienia.

2. Niemiecki oddział eskortujący wóz, na którym leży martwe ciało maj. Hubala.

3. Rotmistrza Pileckiego wraz ze swym oddziałem.

4. Celę śmierci, w której Św. O. M. Kolbe otrzymuje śmiercionośny zastrzyk.

5. Anioła Polski wstępującego do nieba, a za nim: gen. Nil, maj. Hubal, maj. Zygmunt Szendzielorz – Łupaszka, por. Józef Kuraś –Ogień, sanitariuszka Inka – Danuta Siedzikówna, oddział Henryka Flamego – Bartka, Profesorowie Lwowscy

Przy Kurhanie zbudujemy replikę pomnika znajdującego się na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie,  Kamienna brama symbolizująca przejście na drugą stronę życia  składa się z  10 przykazań. Kamień z V przykazaniem - nie zabijaj - został lekko wysunięty, ale tak by przejście nie zostało zamknięte…..

Zaduszki Narodowe odbędą się bez względu na pogodę – Obrońcy naszej Ojczyzny zasłużyli sobie na naszą pamięć– (prosimy o zabranie ciepłego ubrania i nakrycia głowy)

 

czyt. więcej

plakat

 


Jan Paweł II człowiek modlitwy – XI Dzień Papieski

 

              Zaproszenie do modlitewnego czuwania w noc przed XI  Dniem Papieskim, a następnie do udziału w Eucharystii Św. która zostanie odprawiona 9 października 2011 r. o godz. 14:00 na górze Matysce w Radziechowach.

Program obchodów XI Dnia  Papieskiego w Parafii Św. Marcina w Radziechowach:

 

SOBOTA

 • 19:00 adoracja Najświętszego Sakramentu – prowadzi młodzież przygotowująca się do Bierzmowania wraz z Księdzem Krzysztofem Muchą
 • 20:00 adoracja prowadzona przez ministrantów i lektorów
 • 21:00 Apel Jasnogórski
 • 21:15 adoracja prowadzona przez harcerzy
 • 22:00 – 6:40 adoracja prowadzona przez grupy modlitewne

NIEDZIELA

 • 14:00 Msza Św. Dziękczynna za Beatyfikację Jana Pawła II odprawiona na Matysce –Mszy przewodniczył będzie Ks. Proboszcza Ryszard Kubasiak.
 • 15:00 przejście w milczeniu pod V Stację Golgoty Beskidów, w której to Stacji  zamiast Szymona Cyrenejczyka krzyż dźwiga Jan Paweł II. Tam nastąpi odśpiewanie ,,Barki” Na zakończenie przybyli Księża udzielą pasterskiego błogosławieństwa. 

 

Uroczysta Msza Św. Odprawiona zostanie bez względu na pogodę. Ks. Proboszcz prosi o ciepły ubiór.

 

 


ZAPROSZENIE

na X Rajd Razem Raźniej w Radziechowach,

 10 września 2011 r.


Już po raz X będzie można uczestniczyć w Rajdzie na Matyskę. Przypominamy, że jest to rajd integracyjny i wybierając dowolny szlak:

 niebieski  - dla osób na wózkach, poruszających się o kulach lub słabo chodzących - będą wywiezieni na górę jeepami,

 żółty dla lubiących spacery,

czerwony dla ludzi lubiących trudne wyzwania,

można zdobyć cel naszej wspólnej wędrówki – Matyskę.

Wykonując 10 zadań na poszczególnych punktach  docieramy na szczyt najpiękniejszej góry wznoszącej się nad Kotliną Żywiecką – Matyski (609 m. n.p.m.), na szczycie, której stoi Krzyż Jubileuszowy. Z góry tej rozpościera się jedyna w swoim rodzaju Panorama Beskidów. Dla zwycięskiej drużyny na czerwonym szlaku przewidziane są nagrody.

Rozpoczęcie Rajdu 10.09.2011r. o godz. 9.00 na placu przy I Stacji Golgoty Beskidów (ostatni przystanek MZK w Radziechowach). Zakończenie około godziny 12.30. Zgłoszenia i informacje dotyczące Rajdu pod adresem: dzieciserc@o2.pl, tel. 501 355 794     

Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmujemy do 09.09.2011r
 
 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


Zaproszenie na Święto Podwyższenia Krzyża

 

14 września 2011 r. w Święto Podwyższenia Krzyża  zostanie odprawiona Droga Krzyżowa Rozpoczęcie o godz.15.00 od I Stacji Golgoty Beskidów w Radziechowach.

Na Mszę Św. zapraszają Kapłani Parafii Św. Marcina w Radziechowach wraz z wiernymi. 

 

 


VII Rocznica Śmierci Ks. Prałata Stanisława Gawlika

 

W niedzielę, 7 sierpnia o godz. 15;00 na Matysce,  zostanie odprawiona Masza Św. w intencji Ś.P.  Ks. Prałata Stanisława Gawlika w VII Rocznicę Jego Śmierci.

Na Mszę Św. zapraszają Kapłani Parafii Św. Marcina w Radziechowach wraz z wiernymi. 

 

 


Konkurs Historyczny na ,,Apel Poległych” 2011

 

         Organizatorzy V Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego na Apel Poległych maja zaszczyt zaprosić na uroczyste rozdanie nagród, które nastąpi 17 czerwca 2011 r. o godz. 13:30 w Delegaturze Śląskiego Kuratorium Oświaty w Bielsku - Białej ul. Piastowska 44.

 


Konkurs Historyczny na ,,Apel Poległych” 2011

 

        Uczestnicy Konkursu Historycznego na Apel Poległych, którzy w swych pracach cytowali wiersze a nie zaznaczyli, że jest to cytat i nie podali autora - proszeni są o pilne zgłoszenie tego faktu drogą elektroniczną.


VI Rocznica Śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II obchodzona w Radziechowach na Matysce

 

Milenijny Krzyż na Matysce zaledwie w przeciągu jedenastu lat był świadkiem bardzo wielu uroczystości jakie odbywały się na tej Beskidzkiej Górze. Jedne, bardzo doniosłe – organizowane np. wspólnie z Watykańskim Serwisem Informacyjnym i międzynarodową ekipą maratończyków - ,,Fiaccolo di Lolek, przez modlitewne spotkania dla Podbeskidzia – Zaduszki Narodowe, czy lokalne kiedy to parafianie wspinając się na szczyt Matyski odprawiają Drogę Krzyżową. Jednak dzisiaj, 2 kwietnia 2011 r. uroczystość miała wyjątkowe wymiar; obchodzimy już po raz szósty rocznicę odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca. Jednak po raz pierwszy nasze serca przepełniała radość, bowiem już tylko miesiąc dzieli nas od tego wydarzenia, kiedy Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym. Stało się coś na co wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem.

Tego wieczora każdy na swój sposób dziękował Panu Bogu  za możliwość życia w tym właśnie czasie. Jan Paweł II to Wieli Dar jaki otrzymała nasza ojczyzna, Polska od Pana Boga. Czy zdajemy sobie sprawę z tego faktu, iż mieliśmy szczęście żyć w tych czasach, gdy wśród nas żył; wpierw Biskup, potem Kardynał Karol Wojtyła, aż wreszcie Papież Jan Paweł II. Znaliśmy Go wszyscy i to niemal fenomen, że niemal wszyscy kochaliśmy Go i nadal kochamy. To  niewątpliwie wieli Dar dla każdego z nas.

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


Święta Wielkanocne 2011 r.

 

Wielki Piątek - rozważania Męki Pańskiej - Golgota Beskidów

 

fotorelacja

 


Rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów

 Zaproszenie na Uroczystości Wielkopiątkowe 22.04.2011 r.

 Radziechowy - Golgota Beskidów

 

          Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Marcina w Radziechowach -  Diecezja Bielsko – Żywiecka, ks. kanonik Ryszard Kubasiak, serdecznie zaprasza w Wielki Piątek na rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów.  Rozpoczęcie o godz. 15.00 od I Stacji.

 Uroczystość odbędzie się bez względu na pogodę. Organizator prosi o odpowiednie, ciepłe ubranie.

 


KRÓTKI ZARYS WARTOŚCI ESTETYCZNYCH GOLGOTY BESKIDÓW - Prof. Czesław Dźwigaj

 

                Za pomocą języka i słów, z których się składa, ludzie przekazują innym ludziom swoje myśli. Natomiast dzięki ogólnie pojętej sztuce wyrażają i przekazują swoje uczucia. To dzięki niej następuje przekazywanie również tych najwartościowszych uczuć, z pokolenia na pokolenie. Aby te uczucia można było wyartykułować, musi w dziele sztuki zaistnieć jednoznaczna symbioza pomiędzy formalizmem artystycznym i formalizmem estetycznym, czyli forma dzieła sztuki musi być spójna z całościowym układem kompozycyjnym, który tworzy jedność z wielości. To znaczy, wyraża inaczej aniżeli przekaz językowy treści. Sztuka zawsze wiązała się z wartościami estetycznymi, ale także z istniejącymi systemami wartości, i z reguły je popularyzowała, chociaż nierzadko także zwalczała, a często współtworzyła i przewartościowywała. Muszę dodać, że bardzo wielu twórców arcydzieł i wartościowych odkryć formalnych nie zawsze miało jednoznacznie czyste intencje. Wielu z nich głosiło chwałę Boga, inni wyrażali tylko swoje osobiste uczucia, byli, i są tacy, którzy wszystko, co czynili to tylko po to, by pozyskać środki na własne utrzymanie. Podobnie jest z odbiorcami i ich oczekiwaniami, którzy rzadko kiedy dostrzegają formalne osiągnięcia sztuki, ale najczęściej otrzymują w zamian coś więcej niż tylko satysfakcję estetyczną. Jak z tego widać, pole manewru interpretacji odbioru jest tutaj ogromne i łatwe do manipulowania.

 

czyt. więcej

 


Obchody  Beatyfikacji Jana Pawła II na Podbeskidziu

III Piesza Pielgrzymka„Fiaccola di Lolek” -  ,,Ogień Lolek”

14 maja 2011 r. „Fiaccola di Lolek” – III Piesza Pielgrzymka ,,Ogień Lolek” z Bielska – Białej, Trzy Lipki na Matyskę do Radziechów.

 

Warto już dziś zastanowić się jak podziękujesz Panu Bogu za beatyfikację Jana Pawła II. Możliwości jest wiele, może dołączysz do nas?

Serdecznie zapraszamy do udziału w III Pieszej Pielgrzymce ,,Ogień Lolek” z Bielska Białej -Trzy Lipki, do Radziechów na Matyskę, termin 14 maja 2011 r. Na całej trasie będzie towarzyszył nam ogień zapalony od płomienia z grobu  błogosławionego Jan Pawła II. Ogień ten został przywieziony 4 lata temu, przez ks. Jarosława Cieleckiego Dyrektora  Watykańskiego Serwisu Informacyjnego oraz sztafetę włoskich biegaczy, a przechowywany jest przez Siostry Redemptorystki z klasztoru na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej.

Intencja w której pójdziemy, to podziękowanie Panu Bogu za Papieża Polaka oraz dziękczynna za Jego beatyfikację.

Liczymy, że bez względu na wiek dołączycie do nas. Jeśli ktoś boi się tak długiego odcinka drogi, to uspokajamy, kto nie będzie miał sił może podjechać pewien odcinek busem, a potem znów dołączyć do nas. Po drodze przewidziane są trzy postoje: dwa po 30 min (Gimnazjum im. J. Fałata w Bystrej i Gimnazjum im. JP II w Twardorzeczce) oraz jeden 45 min, kiedy to będziemy w LO im. M. Kopernika w Buczkowicach jeść obiad.

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


Fiaccola di Lolek - ,,Płomień Pamięci” u stóp Krzyża Jubileuszowego na Matysce w Radziechowach

 

2 kwietnia 2011 r. Zapraszamy na modlitewne czuwanie;

 • 19;00 Msza Św. dziękczynna za Beatyfikację Jana Pawła II
 • 20:00 modlitewne czuwanie
 • 21:00 Apel Jasnogórski
 • 21;37 rozpalenie ogniska od ognia przywiezionego od grobu JP II, przez ks. Jarosława Cieleckiego z VSI i włoskich maratończyków w trzecią rocznice śmierci Papieża Polaka. Obecnie ogień ten przechowują Siostry Redemptorystki na Trzech Lipkach. 
 • Odśpiewanie ,,Barki”

 

Mieszkańców Radziechów prosimy, by wzorem lat ubiegłych, zapalili znicze wzdłuż drogi. Można będzie również pomóc harcerzom w układaniu ,,Drogi Światła” – zapalonych zniczy wzdłuż Golgoty Beskidów.

 

Modlitewne czuwanie odbędzie się bez względu na pogodę. Prosimy o stosowny – ciepły ubiór. Matyska to odsłonięta góra w Beskidach.

Zaprasza ks. Ryszard Kubasiak – proboszcz parafii w Radziechowach

 


I Rajd Harcerski pod hasłem ,, Jan Paweł II naszym wzorem” Radziechowy – Matyska

 

             I edycja Rajdu Integracyjnego  ,, Jan Paweł II naszym wzorem” zorganizowana została nie w ramach obchodów VI Rocznicy Śmierci Papieża Polaka. Uczestników rajdu gościć będą harcerze, wędrownicy i instruktorzy żywieckiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Atmosfera harcerskiej terenowej imprezy, zabawa w mini teatr, a także turystyczno – rekreacyjny wypoczynek, gwarantują moc przygód, wspaniałą zabawę oraz  niezapomniane przeżycia i wspomnienia.

 

czyt. więcej

karta zgłoszenia

 


V ogólnopolski Konkurs Historyczny

na APEL POLEGŁYCH

 

,,Naród, który nie pamięta swojej historii

nie wart jest przeżycia”

                                                                              Jan Paweł II

 

HONOROWY PATRONAT NAD KONKURSEM OBJĘLI:

 

 1. Ks. Tadeusz Rakoczy - Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko - Żywieckiej  
 2. Jarosław Kaczyński Prezes PiS
 3. Wanda Sadlik - Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Bielsku-Białej
 4. Kazimierz Matuszny - Poseł V kadencji Sejmu RP
 5. Stanisław Pięta –Poseł V kadencji Sejmu RP
 6. Stanisław Faber - Śląski Kurator Oświaty
 7. Grzegorz Figura - Wójt Gminy Radziechowy – Wieprz
 8. Piotr Tyrlik – Wójt Gminy Węgierska Górka

 

Główną nagrodę ufundował Prezes PiS Pan Jarosław Kaczyński

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


Ostatnia Grudniowa Noc 2010 r.

pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce w Radziechowach – życzenia Noworoczne w górskiej scenerii.

 

Sylwester 2010 r. w Radziechowach na Matysce, tylko dla nieustraszonych

 Ostatnia grudniowa noc 2010 r. nie zachęcała do spacerów, a co dopiero górskich wędrówek. Jednak każdy, kto by pomyślał, że tej nocy na szczycie góry Matyska – w Radziechowach, (Beskidzie Żywieckim) nie zostanie odprawiona tradycyjna już Msza Św. byłby w błędzie. Okazuje się, że nic nie było w stanie zniechęcić sympatyków, tego wyjątkowego powitania Nowego Roku. Mimo mrozu i silnego wiatru, licznie stawili się już o 22:40 i wzięli udział w uroczystej Mszy Św. którą sprawował Ks. Ryszard Kubasiak, proboszcz parafii Św. Marcina w Radziechowach, wspólnie z Ks. Kazimierzem Buba, proboszczem parafii Nawiedzenia NMP z Juszczyny. O północy, przy odgłosach rozbłyskujących na niebie sztucznych ogni, dolatywał do doliny Radziechów ich śpiew ,,Nowy Rok bieży…” kto nie mógł tam wówczas być, wierzcie mi płakał ….

A potem jeszcze tylko zejście z Matyski, ale jak im się szło! Kto nie miał jeszcze szczęścia przeżyć tych cudownych chwil, to warto już zaplanować sobie kolejnego sylwestra. Ks. Ryszard Kubasiak zapewnia, że odbędzie się bez względu na pogodę. Do zobaczenia J.

 


VI Zaduszki Narodowe w Radziechowach na górze Matysce – zamknięcie Roku Kapłańskiego pod Krzyżem Jubileuszowym.    

 

Celem Tej uroczystości patriotyczno – religijnej jest przywołanie Narodowych Bohaterów, którzy walczyli w obronie Boga, Ojczyzny i Honoru. Zasługują Oni bowiem, aby w listopadzie, miesiącu pochylania się nad mogiłami najbliższych, przystanąć na chwilę i skłonić czoło przed tymi, którzy zrozumieli na czym polega miłość, bo jak mówi Chrystus ,,nikt nie ma większej miłości od tych, którzy oddają życie za przyjaciół swoich.”

Od 2005r. na szczycie góry Matyski, u podnóża Krzyża Jubileuszowego, rozpoczęto usypywanie Kurhanu Pamięci. Co roku 11 listopada (jeśli jest to sobota, lub w okolicy 11 listopada), w uroczysty sposób przywożona jest ziemia z miejsc historycznie ważnych  dla Polski oraz miejsc szczególnie ważnych dla naszej małej Ojczyzny jaką jest Ziemia Żywiecka i usypywany jest z niej symboliczny Kurhan Pamięci Narodowej.

 

 

 

czyt. więcej

 


Zaproszenie na VI Zaduszki Narodowe, które odbędą się 6 listopada 2010 r. na  Matysce w Radziechowach.

W tym roku oddamy hołd Kapłanom i Siostrom Zakonnym, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny

Program uroczystości:

12: 00 – Msza św. w intencji Ojczyzny

12: 50 – Formowanie Kolumny Marszowej i przemarsz pod Kurhan Pamięci Narodowej

13: 00 – Odegranie Hymnu Państwowego i zawieszenie flagi na maszcie

13: 05 – Otwarcie uroczystości

13: 10 – Usypanie Kurhanu Pamięci, Apel Poległych

13: 20 – Wystąpienie zaproszonych gości

13: 50 – Złożenie wiązanek kwiatów i zniczy

14: 00 – Odegranie przez orkiestrę ,,Roty”

Zaduszki Narodowe odbędą się bez względu na pogodę – Obrońcy naszej Ojczyzny zasłużyli sobie na naszą cześć – (prosimy o zabranie ciepłego ubrania i nakrycia głowy)

 

czyt. więcej

plakat zaduszek

 


ZAPROSZENIE

na obchody 32 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża

 

Z tej okazji, w sobotę 16 października o godzinie 10.00, zostanie odprawiona Msza Św. na Matysce, której przewodniczyć będzie Ks. Kanonik Ryszard Kubasiak

 


ZAPROSZENIE

na IX Rajd Razem Raźniej w Radziechowach,

 18 września 2010 r. pod hasłem:


Już po raz IX będzie można uczestniczyć w Rajdzie na Matyskę. Przypominamy, że jest to rajd integracyjny i wybierając dowolny szlak:

 niebieski  - dla osób na wózkach, poruszających się o kulach lub słabo chodzących - będą wywiezieni na górę jeepami,

 żółty dla lubiących spacery,

czerwony dla ludzi lubiących trudne wyzwania,

można zdobyć cel naszej wspólnej wędrówki – Matyskę.

Wykonując 10 zadań na poszczególnych punktach  docieramy na szczyt najpiękniejszej góry wznoszącej się nad Kotliną Żywiecką – Matyski (609 m. n.p.m.), na szczycie, której stoi Krzyż Jubileuszowy. Z góry tej rozpościera się jedyna w swoim rodzaju Panorama Beskidów. Dla zwycięskiej drużyny na czerwonym szlaku przewidziane są nagrody.

Rozpoczęcie Rajdu 18.09.2010r. o godz. 9.00 na placu przy I Stacji Golgoty Beskidów (ostatni przystanek MZK w Radziechowach). Zakończenie około godziny 12.30. Zgłoszenia i informacje dotyczące Rajdu pod adresem: dzieciserc@o2.pl, tel. 501 355 794     

Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmujemy do 17.09.2010r

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


ZAPROSZENIE

Na VII Wojewódzkie Wyścigi Wózków Nieprofesjonalnych

Oraz Osób z Dysfunkcją Narządu Ruch do Radziechów

18 WRZEŚNIA 2010 R.

 

            Wyścigi odbędą się w Radziechowach – na placu przy I stacji Golgoty Beskidów. Zapisy zawodników do poszczególnych konkurencji w zależności od wieku i dysfunkcji narządu ruchu rozpoczną się o godzinie 8:30. ZAPRASZAMY !

 

czyt. więcej na stronie dzieci serc

 


Panie Prezydencie do Apelu Stań !

ku pamięci Prezydenta Polski

Lecha Kaczyńskiego

 

 

muzyka i słowa: Marcin Pokusa

 

tekst piosenki oraz nuty

 

 

To już po raz trzeci przemierzymy trasę 33 km. Trasę szczególną, ponieważ łączy ona dwa krzyże: jeden to, ten na Trzech Lipkach nazwany Krzyżem III Tysiąclecia, a drugi to Krzyż Jubileuszowy na Matysce. Warto wiedzieć, że są to identyczne krzyże i w czasach, kiedy ten symbol chrześcijaństwa jest tak znieważany, pielgrzymi swój trud złożą u stóp Jezusa jako zadośćuczynienie za zniewagi Krzyża Św.

Wędrując mamy wiele intencji, te główne o beatyfikację Jana Pawła II i pokój na Świecie. Ale również za kapłanów i osoby konsekrowane, jak również o powołania kapłańskie i zakonne tak, by nigdy nie nadszedł czas, że nie będzie kto miał udzielić nam sakramentu pokuty, czy odprawić Mszy Św. pamiętaliśmy w modlitwie o tych, którzy są już u Pana,  polecaliśmy chorych i tych którzy się źle mają, by Pan był ich pocieszeniem. Prosiliśmy również Matkę Najświętszą, by opiekowała się ludźmi, dzięki którym nasze stowarzyszenie może funkcjonować. Modliliśmy się za tych, którzy z niewiadomych względów sprawiają nam przykrość.

Termin tegorocznej pielgrzymki uległ zmianie i wydawało się, że nie uda się jej zorganizować, przeciwności piętrzyły się z dnia na dzień, nie warto tu ich nawet przytaczać, ale widać Panu Bogu podoba się to nasze pielgrzymowanie i wszystkie przeciwności rozwiązał tak, że 29 maja stawiliśmy na Trzech Lipkach.

 

więcej szczegółów na stronie Dzieci Serc

 


Wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Na Apel Poległych

Temat: ,,Apel Poległych ku czci Osób Konsekrowanych, które oddały życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny.

 

wyniki

 


IDZIEMY TWOIM SZLAKIEM

OBCHODY IV ROCZNICY ŚMIERCI

SŁUGI BOŻEGO JANA PAWŁA II na Podbeskidziu

 

Piesza Pielgrzymka “Ogień Lolek” -29 maja 2010

 

Trasa pielgrzymki:

Bielsko-Biała - od Krzyża III Tysiąclecia na Trzech Lipkach do Radziechów -

pod Krzyż Jubileuszowy na Matysce

 

Intencja pielgrzymki:

O wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II

O pokój na świecie

 

Harmonogram pielgrzymki "Ogień Lolek" :        UWAGA ZMIANA

8:00 – Powitanie pod Krzyżem III Tysiąclecia na Trzech Lipkach,

zapalenie pochodni od Ognia z grobu Jana Pawła II - modlitwa

8:10 – Wymarsz Pielgrzymki w stronę pomnika Jana Pawła II

przy Kurii Diecezjalnej

8:50 – Spotkanie z Biskupem Tadeuszem Rakoczym, modlitwa,

zapalenie znicza pod pomnikiem Papieża,

błogosławieństwo na czas pielgrzymowania.

9:30 – Wymarsz na trasę: Bielsko-Biała, Bystra, Meszna, Buczkowice,

Godziszka, Lipowa, Twardorzeczka, Radziechowy.

19:30 – Msza św. pod Krzyżem Jubileuszowym na Matysce.

Zakończenie pielgrzymki.

 

więcej szczegółów pod tym linkiem

 


Oddanie Hołdu Człowiekowi, który stał na straży wartości i pamięci.

Oddanie Hołdu Człowiekowi dla którego słowa Pokój, Sprawiedliwość i Jedność stanowiły sens życia.

Oddanie Hołdu Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu

 

 

W Radziechowach, jak i w całej Polsce, ta tragiczna wiadomość ze Smoleńska sprawiła, że zapanował smutek i milczenie. Pierwszym odruchem, było wywieszenie w oknach naszych domów, narodowych flag przepasanych kirem. Ten gest, zjednoczył nas i dodał nam sił. A wieczorem wzdłuż drogi głównej zapłonęły lampiony. To już u nas taka tradycja, znicze paliły się, gdy zmarł nasz długoletni Proboszcz Ks. Stanisław Gawlik potem, gdy do Domu Ojca odszedł Jan Paweł II i w każdą rocznice Jego śmierci. Natomiast w niedzielę wierni po Mszach św. wpisywali się do Księgi Kondolencyjnej. Wiele wpisów skierowane było wprost do Pana Prezydenta, gdzie oddawano Mu hołd jako jednemu z największych Mężów Stanu, jakich miała nasza Ojczyzna.

 

czyt. więcej

 


Obchody V Rocznicy Śmierci Jana Pawła II  pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce

 

 

Galeria zdjęć

 


Wyruszyć w Drogę już Czas…

II Piesza Pielgrzymka ,,Ogień Lolek”

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Pieszej Pielgrzymce ,,Ogień Lolek’ z Bielska Białej od Trzech Lipek, do Radziechów na Matyskę, termin 29 maja 2010 r. na całej trasie będzie nam towarzyszył ogień zapalony od płomienia z grobu Papieża Polaka. Ogień ten –przywieziony został 2 lata temu przez ks. Jarosława Cieleckiego z Watykańskiego Serwisu Informacyjnego oraz sztafetę włoskich biegaczy, a przechowywany jest przez siostry Redemptorystki z klasztoru na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej. Poniesiemy również piuskę Ojca Św. tak, by jeszcze bardziej przybliżyć się do Jego postaci, a zarazem do tego, czego nas nauczał.

 

czyt. więcej

 


Zaproszenie na Uroczystości Wielkopiątkowe 02.04.2010 r. Radziechowy - Golgota Beskidów

 

          Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Marcina w Radziechowach -  Diecezja Bielsko – Żywiecka, ks. kanonik Ryszard Kubasiak, serdecznie zaprasza w Wielki Piątek na rozważania Męki Pańskiej  przy stacjach Golgoty Beskidów.  Rozpoczęcie o godz. 15.00 od I Stacji. Uroczystość odbędzie się bez względu na pogodę. Organizatorzy proszą o odpowiednie – ciepłe ubranie.

 


Obchody V Rocznicy Śmierci Jana Pawła II  pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce

 

        Jak co roku 2 kwietna na Matysce zapłonie ognisko - ,,Ogień Lolek” tego dnia ze względu na Wielki Piątek nie będzie odprawiana Masza Św. lecz modlitewne czuwanie, któremu przewodniczył będzie Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Marcina w Radziechowach - ks. kanonik Ryszard Kubasiak.

        Czas modlitewnego czuwania, pod Jubileuszowy Krzyż na Matysce od godz. od 20:30 do 21:45 bez względu na pogodę. Organizatorzy proszą o odpowiedni ciepły ubiór – to są góry. Ks. Proboszcz prosi by zabrać z sobą świece, które zapalimy podczas Apelu Jasnogórskiego oraz w godzinę odejścia do Ojca, Jana Pawła II.

 


IV Ogólnopolski Konkurs na Apel Poległych


      Zapraszamy do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie Historycznym na Apel Poległych, bowiem wartość narodu mierzy się m.in. pamięcią o bohaterskich czynach przodków.

       W tym roku odpowiadając na prośbę Papieża Benedykta XVI, w szczególny sposób pamiętamy o kapłanach i siostrach zakonnych; tych obecnych wśród nas oraz tych, którzy odeszli już do Pana. Dlatego też temat tegorocznego Apelu Poległych będzie miał za zadanie przywołać bohaterskich kapłanów i siostry zakonne, dla których słowa Bóg, Honor i Ojczyzna stanowiły sens życia.

Biorąc udział w tym konkursie zdobędziesz wiedzę m.in. na temat:
1. ,,Cudu w Dachau”
2. Ks. Ignacego Skorupka
3. Męczenniczek z Nowogródka

Adresat: Konkurs kierowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych — publicznych, społecznych i prywatnych

 

czyt. więcej na stronie www.dzieciserc.org

 


ARCHIWUM

2007

2008

2009