Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

21.02.2016

 

W Powiecie Żywieckim trwają przygotowania

do uroczystych obchodów

Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych  1 marca 2015 r.

 

Przewodnicząca Komisji Oświatowej Irena Rodak zaprosiła na posiedzenie komisji; przedstawicieli organizacji społecznych, dyrektorów placówek oświatowych i gminnego centrum promocji, kultury i sportu.

4 luty, program spotkania

a. Omówienie przygotowania uroczystości:

  1. 1 marca - Narodowego  Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych  w powiecie żywieckim oraz naszej gminie 
  2. 1050 Rocznicy Chrztu Polski – Zaduszki Narodowe 1 październik

 

Ad 1. Program uroczystości w mieście Żywcu 1 marca:

Godz. 8;00 msza św. w intencji Ojczyzny, w kościele św. Floriana, następnie przemarsz pod budynek na ul. Dworcowej 2 – siedziba byłego UB, zwiedzanie podziemi, możliwość oglądnięcia filmu z rekonstrukcji wydarzeń z lat powojennych.

Godz. 17;00 uroczystości pod pomnikiem NSZ obok MCK, a następnie przejście do budynku MCK i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Program uroczystości w sołectwie Radziechowy – sobota 27 luty:

Godz. 18;00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Marcina, następnie złożenie kwiatów pod tablicą wmurowaną na kościele, a upamiętniającą działalność młodzieży zrzeszonej w Związku Młodzieży Patriotycznej ,,Nowe Wyzwolenie” - aresztowanej przez UB w 1950 r. Następnie przejście z zapalonymi zniczami na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na mogile Edwarda Chudziec ps. "Brzoza", żołnierza VII okręgu NSZ, oddziału "Sztubak", który zginął 27.07.1946 r. Uczestnicy uroczystości następnie utworzą kolumnę marszową i przejdą w ciszy – towarzyszył nam będzie głos werbli na Matyskę, pod Kurhan Pamięci Narodowej. Tam złożenie zniczy i odśpiewanie Hymnu Narodowego.

 

Dyrektorzy szkół i przedszkoli zadeklarowali zorganizowanie uroczystości w swych placówkach oraz włączenie się do uroczystości organizowanych przez Rady Sołeckie.

1. Uczniowie wspólnie z nauczycielami SP Wieprz im. Jana Klicha  zrobili
okolicznościową gazetkę przybliżającą historię Żołnierzy Wyklętych, a 1 marca każdy uczeń przyjdzie odświętnie ubrany, na rękę założy biało czerwoną opaskę z napisem AK, lub przypnie biało czerwoną kokardkę. Tego dnia wszyscy uczniowie wezmą udział w akademii.
2.  Podobnie przedszkolaki z Wieprza już zapoznały się z historią partyzantów i każde dziecko wykonało na rękę biało czerwoną opaskę z napisem AK lub NSZ. opaski te dzieci założą 1 marca i wspólnie będą słuchały, a w miarę możliwości śpiewały pieśni partyzanckie.

3.    SP im. Franciszka  Polaka w Juszczynie przygotowuje uczniów na lekcjach wychowawczych i historii do uroczystego apelu na którym będą wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i partyzanckie.

4.  w SP im JP II w Bystrej. 3 marca odbędzie się okolicznościowy apel, natomiast 1 marca  będzie zaakcentowany wystrojem szkoły i uczniów, ponadto uczniowie kl. VI  mają zaplanowaną lekcję historii w terenie (miejsce związane z wydarzeniem – odwiedzenie mogiły partyzanta na cmentarzu w Radziechowach  oraz pomnika NSZ w Żywcu )

 

 ,,Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta ,,jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji; za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Prezydencki projekt ustawy z dnia 26.02.2010 r. wpłynął do Sejmu RP 1.03.2010 roku. 05.03.2010 r. projekt skierowano do Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Do reprezentowania stanowiska wnioskodawcy upoważnieni byli: zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda lecz obaj zostali zdymisjonowani w kwietniu 2010 roku. Pismem z dnia 8 czerwca 2010 roku Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała przedstawiony jej projekt, wskazując, że uzupełnia on katalog świąt i dni pamięci, upowszechniających tradycje walk o Wolną Polskę. …” portal internetowy

Ad. 2

  1. Przeprowadzenie X ogólnopolskiego konkursu historycznego na Apel Poległych
  2. Konkurs skierowany do rodzin ,,Skąd mój Ród”
  3. Przygotowanie inscenizacji plenerowej wystawionej podczas zaduszek
  4. Przydział czynności

Warto zaznaczyć, że ponad 50 osobowa grupa uczestników zebrania zadeklarowała współpracę, taką  samą jak w latach ubiegłych.  Jeśli ktoś ma życzenie dołączyć do nas to zapraszamy.

Na tym zebranie komisji oświaty zakończono.

Irena Rodak – przewodnicząca komisji oświaty