Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

03.11.2007

 

     

,,Płomień Pamięci” – 2 kwiecień 2007r. pod Jubileuszowym Krzyżem na Matysce w Radziechowach

 

   Czas biegnie nieubłaganie. Minęły już dwa lata od momentu odejścia do Domu Ojca, Sługi Bożego Jana Pawła II.  A my nadal słyszymy Jego głos i co najważniejsze, czujemy Jego obecność. To dla Niego – 02.04.07r. w odpowiedzi na apel PTTK ,,Szarotka” z Andrychowa i Grupy Modlitewnej z Gronia Jana Pawła II - na szczytach naszych beskidzkich gór zapłonęły wieczorem ogniska. W ten właśnie szczególny sposób, tak jak to czynili niegdyś nasi pradziadowie, połączyliśmy się we wspólnym modlitewnym czuwaniu, tworząc świetlany łańcuch – łańcuch zjednoczonych w modlitwie serc.

Na Matysce zebrała się kilkuset osobowa grupa pielgrzymów, którą dowodziły dwie jednostki OSP z Przybędzy i Radziechów oraz inicjator spotkania Stowarzyszenie Dzieci Serc. Czekając na godz. 21.37 odmawialiśmy IV cześć chwalebną Różańca Św. w intencjach  które każdy osobiście mógł wypowiedzieć do mikrofonu. A były one następujące: o rychłą beatyfikację i kanonizację Sługi Bożego Jana Pawła II, za Sługę Bożego ks. Prałata Stanisława Gawlika twórcę Golgoty Beskidów, za obecnego ks. Proboszcza Ryszarda Kubasiaka – kontynuatora budowy, za fundatorów Krzyża Jubileuszowego i stacji Drogi Krzyżowej, o łaski trwania w dobrym mieszkańców parafii i wszystkich przecierających szlaki na Matyske, o to by święto Zesłania Ducha Św. odprawione zostało na Matysce, za dusze zmarłych  naszych bliskich i za dusze w czyśćcu cierpiące. Następnie śpiewaliśmy ulubione pieśni Jana Pawła II i tak dotrwaliśmy do 21.37  wówczas to nastąpiła cisza, każdy w skupieniu, na indywidualnej rozmowie z Panem Bogiem przedstawiał swoje głęboko zamknięte w sercu sprawy. Tego wieczora nikomu nie śpieszyło się do domu, jeszcze długo śpiewaliśmy, ciesząc oczy migocącymi płomieniami ogniska na tle nocnej Panoramy Kotliny Żywieckiej.

Blask płonącego ogniska, pielgrzymi śpiew, wozy strażackie migocące sygnalizacją świetlną i dźwięk syren alarmowych, wszystko to razem stanowiło niepowtarzalną oprawę Tej uroczystości. I nikt z obecnych nie wątpił, że warto było zadać sobie trochę trudu i być w tej godzinie na Matysce, a jaki kształt miał  płomień o 21.37 to można zobaczyć na zdjęciu, które wykonał Grzegorz Łukasik z Twardorzeczki – Parafia Św. Marcina w Radziechowach.

            Dziękujemy Ci Panie za wszystkich Tych ludzi, dzięki którym mogliśmy w tym cudownym miejscu trwać na modlitwie, a szczególnie za ś.p. Ks. Prałata Stanisława Gawlika, który ten wyjątkowy zakątek odkrył dla nas i naszych pokoleń.

Tego, co wydarzyło się 2 kwietnia na Matysce w Radziechowach nie można rozpatrywać w oderwaniu od Krzyża Jubileuszowego, powstającej tam Golgoty Beskidów oraz organizowanych tam cyklicznych spotkań, które mają na celu budowanie Żywego Pomnika Jana Pawła II.

Już 21 maja 2005r. na słowa: ,,Szukałem Was a Wy przyszliście do mnie..” ponad 500 osobowa grupa młodzieży idąc drogą Golgoty Beskidów, pod Jubileuszowy Krzyż na Matysce rozważała Tajemnice Światła, rozpoczynając w ten sposób realizację testamentu Jana Pawła II, a podczas Mszy Św. każdy z uczestników otrzymał maleńki woreczek z poświęconą solą i zapaloną świeczkę na znak ,,wy jesteście solą dla ziemi, wy jesteście światłem świata”.

Następnie 15 października 2005r. w Dzień Papieski, modląc się czuwaliśmy przy niedokończonej wówczas V stacji Drogi Krzyżowej, gdzie Jan Paweł II, zamiast Szymona Cyrenejczyka pomaga Panu Jezusowi dźwigać krzyż. Obecnie  stacja jest już gotowa, ale nasze październikowe spotkanie nie uległo zmianie – może tylko z tą różnicą, że było nas więcej.

W każda rocznicę śmierci Papieża Polaka (w sobotę), organizujemy ,,Rajd Promienisty” na który docierają pielgrzymi z różnych zakątków Beskidów, uczestniczymy we Mszy Św. a potem przy wspólnym śpiewie i rozważaniu słów Jana Pawła II, czekamy na godz. 21.37. po chwili milczenia układamy z zapalonych zniczy serce, które na pewno jest widoczne daleko, daleko do Góry.

W druga sobotę września, już od sześciu lat organizowany jest na Matyskę przez Stowarzyszenie Dzieci Serc, integracyjny Rajd Razem Raźniej. Są trzy szlaki: żółty dla osób poruszających się o kulach , lub na wózkach - dla nich mamy zapewniony transport jeepami, niebieski szlak dla lubiących spacery i czerwony dla miłośników mocnych wrażeń. Na każdym szlaku jest do wykonania po 10 zadań, których czas wykonania zapisywany jest w karcie patrolu, wśród zadań najwięcej emocji budzi odszukiwanie w lesie drzew posmarowanych czosnkiem, wieszanie na czas klamerek na liściach z drzew, przejście po linie rozwieszonej między drzewami, czy sforsowanie bagienka. Rajd ten pozwala uczestnikom zatrzymać się i zauważyć swego brata.

A w listopadzie realizując słowa Jana Pawła II: ,,naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia..”organizujemy Zaduszki Narodowe.           

Celem tego modlitewnego spotkania jest przywołanie Narodowych Bohaterów, którzy walczyli w obronie Boga, Ojczyzny i Honoru. Zasługują Oni bowiem, aby w listopadzie miesiącu pochylania się nad mogiłami najbliższych, przystanąć na chwilę i skłonić czoło przed tymi, którzy zrozumieli na czym polega miłość, bo jak mówi Chrystus: ,,nikt nie ma większej miłości od tych, którzy oddają życie za przyjaciół swoich.”

Od 2005r. na szczycie góry Matyski, u podnóża Krzyża Jubileuszowego, rozpoczęto usypywanie Kurhanu Pamięci. Co roku 11 listopada, w uroczysty sposób przywożona jest ziemia z miejsc historycznie ważnych dla Polski oraz miejsc szczególnie ważnych dla naszej małej Ojczyzny jaką jest Ziemia Żywiecka i usypywany jest z niej symboliczny Kurhan Pamięci Narodowej

  • W 2005r. złożona była ziemia z grobów: ks. Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa z Gilowic i Stanisława Pietraszki z Radziechów
  • W 2006r. do istniejącego Kurhanu Pamięci dosypano ziemię pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, oraz ziemię z Peru, z grobu O. Michała Tomaszka i O. Zbigniewa Strzałkowskiego męczenników za wiarę.
  • W 2007r. złożona będzie ziemia z grobów Powstańców Warszawskich i ziemia z Fortów w Węgierskiej Górce, tzw. ,,Westerplatte Południa”

 

   Każdorazowo na tej uroczystości, przy wtórze werbla odczytywany jest Apel Poległych. Podniosłość chwili podkreśla obecność: Kompanii Honorowej, Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej, chórów, licznie przybyłych delegacji Władz Samorządowych i szkół oraz bardzo licznej grupy wiernych tradycji narodowej. Każdemu uczestnikowi Zaduszek Narodowych, podczas ustawiania w Kolumnie Marszowej, zostaje przypięta maleńka biało - czerwona kokardka. W tym roku, po raz pierwszy treść Apelu Poległych została wyłoniona w drodze Konkursu rozpisanego wśród szkól gimnazjalnych i średnich.