Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

08.11.2009

 

V Zaduszki Narodowe na Matysce

7 listopada 2009 r.

Niecodzienna Kompania Honorowa, to Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II z Łękawicy, wraz ze swym katechetą ks. Krzysztofem Ciurlą.

Miesiąc listopad, to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem. W tym właśnie miesiącu zadajemy sobie pytanie; skąd idę i dokąd zmierzam? Czy aby idę dobrą drogą? A skąd tak na prawdę mam wiedzieć, czy obrany przeze mnie kierunek jest właściwy? Na kim się wzorować?

Między innymi, odpowiedź na to pytanie można otrzymać podczas uroczystości usypywania Kurhanu Pamięci Narodowej, pod Jubileuszowym Krzyżem na górze Matysce w Radziechowach. Tutaj,  już od pięciu lat, przywoływana jest pamięć o ludziach, dla których słowa; Bóg, Honor i Ojczyzna, były dewizą życia. To tutaj z zapomnienia wydobyto postać mieszkańca Radziechów, Stanisława Pietraszkę – studenta V roku UJ, a zamordowanego przez UB. , wspólnie z ziemią z grobu Stanisława Pyjasa działacza KOR –u i ziemią z grobu Ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęto usypywanie Kurhanu. W następnym roku do Kurhanu dosypano ziemię przesiąkniętą krwią polskich oficerów, z Katynia Charkowa i Miednoje oraz ziemię z Peru, Pariacoto – O. Michała Tomaszka i O. Zbigniewa Strzałkowskiego – męczenników za wiarę. W 2007r. złożona została ziemia z grobów Powstańców Warszawskich oraz z Fortów w Węgierskiej Górce, tzw. ,,Westerplatte Południa”.  W ubiegłym roku dosypano ziemię z grobów Powstańców Wielkopolskich, w 90 Rocznicę Wybuchu Tego Powstania oraz ziemię z Watykanu – z miejsca gdzie najchętniej przebywał nasz Papież – było to zamkniecie uroczystości XXX lecia Pontyfikatu Jana Pawła II obchodzonych na Matysce.

W tym roku do Kurhanu została dosypana ziemia z grobu Obrońców Poczty Gdańskiej oraz z grobu Dowódcy 45 p.p. – płk. Stanisława Hojnowskiego, który wraz z 110 żołnierzami swego pułku, poległ podczas wycofywania się przez Tomaszów Maz. po zadaniu dotkliwych strat hitlerowskiemu najeźdźcy. Tragedia była tym większa, że zostali oni zamordowani przez niemieckich dywersantów.

            ,,Mszę św. koncelebrowaną, w intencji Ojczyzny oraz poległych podczas działań wojennych we wrześniu 39 r. odprawili; ks. kanonik Ryszard Kubasiak, Proboszcz Parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach oraz ks. Krzysztof Ciurla, wikary z Parafii Św. Michała Archanioła w Łękawicy. Ks. Proboszcz w wygłoszonej homilii, zwrócił uwagę na potrzebę brania przykładu z naszych bohaterskich przodków. Przypominając słowa Jana Pawła II ,,kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżywanie” – przestrzegł przed obecnym stylem życia.

            Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przeszli pod Kurhan Pamięci Narodowej, a następnie, w krótkich wystąpieniach posłowie na Sejm RP; Kazimierz Matuszny i Stanisław Pięta, podziękowali za inicjatywę przywoływania pamięciom Bohaterów Narodowych, ponieważ uważają, że heroiczna postawa tych ludzi nigdy nie powinna ulec zapomnieniu.

            Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie treści listów, jakie otrzymaliśmy wraz z ziemią od:

·         Pana Adama Koperkiewicza -Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Henryki Flisykowskiej –Kledzik, córki zastępcy dowódcy Poczty Gdańskiej - Koła Rodzin Obrońców Poczty Gdańskiej

·         Pana Rafała Zagozdoń Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz Pana Andrzeja Kowalczyk – Dyrektora Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

I nadszedł wreszcie moment odczytania Apelu Poległych i dosypania do Kurhanu otrzymanej ziemi. Tę patriotyczną część uroczystości, prowadził Ks. Krzysztof Ciurla – jeden z twórców Zaduszek Narodowych. W tym roku mieliśmy wyjątkową Kompanię Honorową – tworzyła ją 46 osobowa grupa młodzieży ze Szkoły im. Jana Pawła II w Łękawicy, w której Ks. Krzysztof Ciurla jest katechetą. Treść Apelu Poległych, wyłonioną w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym, napisaną przez Justynę Polak, uczennicę Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach, odczytał prowadzący.  Młodzież z ogromnym wzruszeniem odpowiadała: „Cześć Ich pamięci”, „Chwała Bohaterom”.

Pan Grzegorz Figura – Wójt Gminy Radziechowy – Wieprz wspólnie z Ks. Proboszczem Ryszardem Kubasiakiem dosypali do Kurhanu ziemię z grobów Obrońców Poczty Gdańskiej, a Pan Kazimierz Matuszny i Pan Stanisław Pięta - Posłowie na Sejm RP ziemię żołnierzy poległych 6 września 1939 r. w Tomaszowie Mazowieckim.

Głos syreny strażackiej dobiegającej z wozu bojowego OSP Przybędza sprawił, że moment składania przy Kurhanie kwiatów i zniczy stał się jeszcze bardziej podniosły.

Opisując tę uroczystość nie sposób nie wspomnieć o Panu Grzegorzu Rypień i jego synu Łukaszu, którzy już od trzech lat ubogacają nasze spotkanie przyjeżdżając na nie konno, ubrani w mundury żołnierzy polskich. W tym roku obaj Panowie mieli mundury 8 Pułku Ułanów im. Księcia Poniatowskiego – pułku stacjonującego w Krakowie, a warto również widzieć, że pułk ten stoczył walkę z bolszewikami w miejscowości Radziechowy, tylko jest to obecnie miejscowość na Ukrainie.

Kto bywa na Matysce wie jeszcze, że głównym organizatorem każdej uroczystości jest pogoda- to ona bowiem dyktuje warunki. Tym razem było cicho, ciepło jak na tę porę roku i cały czas towarzyszyła nam mgła, która gęsto osnuła Kotlinę Żywiecką, odsłaniając tylko wierzchołki gór, tworząc w ten sposób niesamowitą scenerię.

 

Do zobaczenia za rok.

Wrażeniami podzieliła się Jadwiga Klimonda