Apel ks. Ryszarda Kubasiaka

 

 

 

Ostatnia aktualizacja:

21.10.2009

 

KALENDARIUM  UROCZYSTOŚCI

   

 

AKTUALNOŚCI 2008

 


90 Rocznica Powstania Wielkopolskiego i Zamknięcie Obchodów XXX Lecia Pontyfikatu Jana Pawła II na górze Matysce w Radziechowach

 

           IV Zaduszki Narodowe są już historią 8 listopada 2008r. uczciliśmy pamięć Tych, którzy otworzyli naszej Ojczyźnie Drzwi do Niepodległości. Tego dnia pod Krzyżem Jubileuszowym i u stóp XIV stacji Golgoty Beskidów, tworząc plenerowe inscenizacje historyczne przenieśliśmy się w czasy, które doprowadziły do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Można było tam spotkać:

 

czyt. więcej

fotogaleria

 


Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

w Radziechowach na górze Matysce

 

,,Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia

Jan Paweł II
.

Celem Tej uroczystości patriotyczno religijnej jest przywołanie Narodowych Bohaterów, którzy walczyli w obronie Boga, Ojczyzny i Honoru. Zasługują Oni bowiem, aby w listopadzie miesiącu pochylania się nad mogiłami najbliższych, przystanąć na chwilę i skłonić czoło przed tymi, którzy zrozumieli na czym polega miłość, bo jak mówi Chrystus ,,nikt nie ma większej miłości od tych, którzy oddają życie za przyjaciół swoich.

Od 2005r. na szczycie góry Matyski, u podnóża Krzyża Jubileuszowego, rozpoczęto usypywanie Kurhanu Pamięci. Co roku 11 listopada (jeśli jest to sobota, lub w okolicy 11 listopada), w uroczysty sposób przywożona jest ziemia z miejsc historycznie ważnych  dla Polski, oraz miejsc szczególnie ważnych dla naszej małej Ojczyzny jaką jest Ziemia Żywiecka i usypywany jest z niej symboliczny Kurhan Pamięci Narodowej

 

czyt. więcej

scenariusz uroczystości

 

Dzień Papieski

Jan Paweł II - Wychowawca Młodych

 

12.10.2008, godz. 15.00 -  Radziechowy góra Matyska. Msza Święta w intencji beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II.

 

            Jest piękny, jesienny dzień w Beskidach, kto nie widział w górach malowniczych kolorów drzew o tej porze roku, to koniecznie musi tu właśnie przyjechać. Matyska to góra nie zalesiona, drobne krzewy głogu, dzikiej róży, czy tarniny, czerwienią i granatem przykuwają nasz wzrok. Ale stąd rozpościera się również widok na Panoramę Beskidów, a o tej wyjątkowej porze roku jest niemożliwością by się nią nie zachwycić.

Ale dzisiaj na Matyskę pielgrzymują rzesze pątników, nie koniecznie by podziwiać Dzieło Stwórcy. Idą bowiem pielgrzymki z różnych stron Europy ; by w Dniu Papieskim stanąć pod Krzyżem Jubileuszowym, by odprawić Drogę Krzyżową, by zatrzymać się na dłużej przy V Stacji, gdzie zamiast Szymona Cyrenejczyka, Krzyż dźwiga Jan Paweł i by zadumać się w miejscu, gdzie 2 kwietnia 2007r. o godz. 21:37 płonący ogień przybrał charakterystyczny kształt Papieża Jana Pawła II.

 

czyt. więcej

 


14 września Święto Podwyższenia Krzyża

 

          Tego dnia, tradycyjnie została odprawiona Droga Krzyżowa na Matyskę, modlitwie przewodniczył Ks. Proboszcz Ryszard Kubasiak, wraz z Wikariuszami naszej parafii oraz Diakonem i Klerykami.

 

czyt. więcej

 


Przyszliśmy do Ciebie Staszku by powiedzieć: PAMIĘTAMY

 

Śp. Stanisław Pietraszko, student V roku fizyki  UJ, został zamordowany 29 lipca 1977r. nad Soliną (Bieszczady),a pochowany na cmentarzu w Radziechowach - w rodzinnej miejscowości 15 sierpnia 1977r.

Dlaczego zginął &?

           Ponieważ widział ludzi, z którymi wyszedł Stanisław Pyjas z akademika, w swoją ostatnią drogę. i chciał sporządzić ich portret pamięciowy. Również zbojkotowanie ,Juwenaliów zamknięcie klubu studenckiego ,,Żaczka którego był kierownikiem i udział w czarnym marszu, zamiast zabawy spowodowały, że tak bestialsko został zamordowany.

            4 sierpnia 2008r. 1 DH Nieprzetartego Szlaku ,,Dzieci Serc z Radziechów- Hufiec Żywiec, stojąc nad grobem Stanisława Pietraszki, odmówiła modlitwę, a następnie złożyła wiązankę kwiatów z biało czerwoną szarfą i zapaliła znicz.        

Na szarfie widniał napis: PAMIĘTAMY i DZIĘKUJEMY

Ślad po tamtych latach można odnaleźć we fresku namalowanym w Kościele p.w. Św. Marcina w Radziechowach. Polska w postaci kobiety, ubrana w żałobne szaty, z wielką boleścią patrzy i przytula Białego Orła symbol naszego narodu. Pomysłodawcą tego obrazu był Śp. Ks. Prałat Stanisław Gawlik.

 

Ziemia z grobów dwóch Staszków przyjaciół, została złożona w Kurhanie Pamięci Narodowej na Matysce, 11 listopada 2005r. podczas I Zaduszek Narodowych zorganizowanych przez Parafię p.w. Św. Marcina w Radziechowach i Stowarzyszenie Dzieci Serc.

JK

 


IV Rocznica śmierci Sługi Bożego Ks. Prałata Stanisława Gawlika,

 

 

Proboszcza Parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach budowniczego Krzyża Jubileuszowego na Matysce oraz pomysłodawcy budowy Golgoty Beskidów

            4 sierpnia mija IV rocznica odejścia do Pana Ks. Prałata Stanisława Gawlika. W przeddzień tej rocznicy, w niedzielę rozpoczęły się obchody tej uroczystości:

  • 11:30 W kościele p.w. Św. Marcina w Radziechowach została odprawiona Msza Św. koncelebrowana, której przewodniczył Ks. Proboszcz Ryszard Kubasiak   a we mszy św. oprócz parafian, uczestniczyła liczna grupa pielgrzymów z Malej Wsi rodzinnej miejscowości zmarłego.
  • 12:30 Modlitwa przy grobie, oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
  • 13:00 Wspólne spotkanie, na którym przybyli wspominali Ks. Stanisława.
  • 13:30 Droga Krzyżowa na Matyskę.
  • 17:00 Pożegnanie Pielgrzymów z Malej Wsi.
  • 19:00 Msza Św. koncelebrowana na Matysce, ofiarę sprawowali: Ks. Ryszard Kubasiak, Ks. Piotr Leśniak oraz Ks. Wojciech Juraszek misjonarz z Filipin. Mszę Św. ubogacił grą i śpiewem Józef Skrzek.
  • 20:30 Uroczysty Koncert w wykonaniu Józefa Skrzeka i Zespołu Ludowego ,,Grojcowianie  

 

 


Stacja IX Pan Jezus po raz trzeci upada pod ciężarem krzyża

 

 

 

Golgota Beskidów wzbogaciła się o kolejną stacje.

         1 sierpnia tego roku, powstająca w Radziechowach w drodze na górę Matyskę, Golgota Beskidów wzbogaciła się o kolejną 11 stację - natomiast tematycznie IX. Do końca roku mają jeszcze zostać zamontowane dwie stacje : tematycznie VIII i X stacja Drogi Krzyżowej. W przyszłym roku przewidziane jest zakończenie budowy i postawienie ostatniej - tematycznie XII stacji. Uroczyste poświęcenie ukończonego dzieła zaplanowane jest na 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża.      

Inicjatorem budowy Golgoty Beskidów i pierwszym jej budowniczym był Śp. Ks. Prałat Stanisław Gawlik, Proboszcz Parafii p.w. Św. Marcina w Radziechowach, a kontynuatorem jest Ks. Kanonik Ryszard Kubasiak, obecny Proboszcz.  Autorem i wykonawcą Golgoty Beskidów jest prof. Czesław Dźwigaj.

 

Pan Jezus upadając po raz pierwszy pod ciężarem krzyża, nie zwraca uwagi na ból kolan, nie podpiera się rękami o ziemię, lecz wyciągając rękę w stronę idących drogą krzyżową, stara się ich podźwignąć, dodać sił.

Przy drugim upadku Chrystus jest już słabszy, szuka oparcia i kieruje pytanie do każdego z nas: czy chcesz być moim uczniem? czy chcesz być moim apostołem? Czy mogę się o ciebie oprzeć? W ten sposób Pan Jezus próbuje odmienić nasze życie, kierując nas na drogę, którą szli apostołowie.

Natomiast upadając po raz trzeci Chrystus jest już bardzo słaby, posiniaczona, zakrwawiona twarz dotyka ziemi, z oczu płyną łzy. W geście rozpaczy Zbawiciel podnosi rękę prosząc o pomoc. Jak my żyjący w XXI w możemy Mu pomóc? Co właściwie spowodowało ten trzeci upadek? Kto kryje się za złowrogą postacią, która w geście nienawiści dzidą kłuje Pana Jezusa, a jakby zadawanego cierpienia miała mało, to jeszcze nogą miażdży kolano leżącego Pana? Czy przypadkiem nie rozpoznajemy w tej postaci ludzi z naszego codziennego życia? W tej stacji Chrystus prosi o opamiętanie i zerwanie z modnymi prądami konsumpcjonizmu i nihilizmu. Ta stacja jest wezwaniem skierowanym zwłaszcza do młodzieży o odrzucenie negowania wszelkich przyjętych wartości, norm, zasad, praw życia zbiorowego i indywidualnego.

W tej IX stacji, na tle nieba, widzimy jeszcze rzymskiego żołnierza, który stara się podnosząc koniec krzyża, przygnieść leżącego Pana Jezusa, oraz szczekającego psa. Zajadle szczekająca bestia nie wiadomo kogo broni a z kim sympatyzuje jest ona symbolem tych wszystkich, którzy pod płaszczem dobra robią zło, a kto to jest? &.. 

                          JK

 


Parafia p.w. św. Marcina w Radziechowach

oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz

zapraszają na

MATYSKA 2008 - "WIYRCHOWANIE

3 sierpień 2008 r (niedziela)


 

godz.19.oo Msza św. w intencji Ks. Prałata Stanisława Gawlika w IV rocznicę śmierci
 

godz.20.oo - KONCERT JÓZEF SKRZEK i Grojcowianie

 

Józef Skrzek urodzony Ślązak, sercem Góral, wybitny multiinstrumentalista, współzałożyciel legendarnego SBB, kompozytor tworzący również muzykę religijną graną w wielu nietypowych, często plenerowych miejscach.

 

Grojcowianie z Wieprza Góralski Zespół Regionalny który oprócz kultywowania tradycji regionalnych w muzyce, tańcu i zwyczajach jako pierwszy na Żywiecczyźnie gra a przede wszystkim komponuje własną góralską muzykę religijną.

 

Słowo wiyrchowanie nawiązuje do ludzi gór, kultury góralskiej, godności, wolności, do chodzenia i wchodzenia na szczyty.
 

wse wiyrchowoł nie bydzies, nale co uwiyrchujes to Twoje

 

Na naszym WIYRCHOWANIU nie zabraknie pewnie ducha Ks. Prałata Stanisława GAWLIKA, pomysłodawcy i budowniczego Krzyża Jubileuszowego i Golgoty Beskidów na MATYSCE. (termin koncertu nawiązuje do rocznicy śmierci Prałata)

 

 


 

W dniu 28.05.2008r. zamontowano kolejną stację Drogi Krzyżowej

 

Stacja VII

"Pan Jezus upada po raz drugi"

 

 

 


88 urodziny Jana Pawła II

 

 17 maja 2008r, w przeddzień urodzin Sługi Bożego, Jana Pawła II podejmując realizację Jego słów prośby: ,,odnówmy oblicze Ziemi, tej Ziemi postanowiliśmy wyruszyć na modlitewny szlak idący Golgotą Beskidów, pod Jubileuszowy Krzyż na Matysce.

Rozważania tajemnic Drogi Krzyżowej prowadził Ks. Piotr Leśniak z  parafii p.w. Narodzenia NMP w Żywcu,  a modlitwę - muzycznie ubogacił śpiew Dzieci Maryji.

Droga pod Krzyż trudna, ciągle pod górę, a wśród idących - kilkoro dzieci na wózkach inwalidzkich, ale jakież zdziwienie; mimo upału, kamieni utrudniających jazdę wózkom, pielgrzymi wspierając się wzajemnie docierają  na szczyt i z ogromnym radością przy XIV Stacji wyśpiewują pieśń:

 

,,Zmartwychwstał Pan i żyje dziś,

blaskiem jaśnieje noc

Nie umrę, nie, lecz będę żył,

Bóg okazał swą moc

Krzyż to jest brama Pana, .....

 

czyt. więcej

fotorelacja

 


Rozważając słowa Jana Pawła II: ,,odnówmy oblicze Ziemi, tej Ziemi

ZAPRASZAMY na Matyske do Radziechów

 

Dnia 17 maja, w przeddzień urodzin Sługi Bożego Jana Pawła II (sobota) zapraszamy do Radziechów na Matyskę, dzieci i młodzież oraz wszystkich tych, którzy czują w sobie młodego ducha, do wspólnego przeżywania męki Pańskiej, wędrując Golgotą Beskidów. Modlitewne spotkanie rozpoczniemy o 11:30 przy I Stacji Drogi Krzyżowej, a przewodniczył będzie ks. Piotr Leśniak wraz z młodzieżą z Parafii p.w. Narodzenia NMP w Żywcu.

Po dotarciu na szczyt rozpalimy ognisko i będziemy śpiewać ulubione pieśni Jana Pawła II oraz przygotujemy strawę dla ciała będziemy piec kiełbaski (uczestników prosimy o zabranie stosownych akcesoriów kiełbaskę, chlebek)

 

 


Matyska III rocznica śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II.

 

       Słowo wstępne przed Mszą św.

 

          Oto Matka Twoja, oto Syn Twój. Stajemy pod krzyżem i wiemy, że razem z nami tu staje Jan Paweł II Sługa Boży, który stanął tu  rok temu jestem o tym przekonany. Który chodzi tu wciąż po tych górach Beskidu, a zwłaszcza przychodzi do tych, którzy dają świadectwo wiary-wy nimi jesteście. W tym zimnie czekacie tyle czasu, w tym deszczu. Maryjo Pani Niegowicka, Matko Wniebowzięta Tobie ich powierzam. Każdego i każdą z osobna. Ale byśmy mogli stanąć z czystym sercem trzeba nam przepraszać. Tę Mszę św. sprawuję w intencji kanonizacji Jana Pawła II. Subito Santo! Wołamy stąd do papieża Benedykta XVI, spod krzyża na Golgocie Beskidów. Ojcze Święty usłysz nasze wołanie.

 

czyt. więcej

Lista startowa biegu "Ogień Lolek"

fotorelacja

 


 

KONKURS:

Organizatorzy Obchodów III Rocznicy Śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II na Podbeskidziu ogłaszają KONKURS na najciekawsze zdjęcia z tych uroczystości:

 

  1. Z pielgrzymki z Trzech Lipek w Bielsku Białej do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy dworcu PKS

  2. Z trasy Biegu ,,Ogień Lolek

  3. Z modlitewnego spotkania w Radziechowach na Matysce

 

Zwycięzców czekają cenne nagrody

 


21. 03. 2008r. Droga Krzyżowa w Wielki Piątek

 

            Godz. 15:00 przy I Stacji Golgoty Beskidów, nastąpi rozpoczęcie Drogi Krzyżowej na górę Matyskę w Radziechowach.

 

 


Zaproszenie do udziału w obchodach III Rocznicy Śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II

 

W dniu 2 kwietnia 2008r. przypada III Rocznica przejścia do Domu Ojca Sługi Bożego Jana Pawła II.

Za Watykańskim Serwisem Informacyjnym, pragniemy powiadomić o formie obchodów tej uroczystości w naszej Diecezji.

Kopia Obrazu Matki Boskiej Wniebowziętej z Niegowici oraz Ogień od grobu Sługi Bożego Jana Pawła II, o godz. 13:35 będą przywiezione do Bielska Białej, pod Krzyż Trzeciego Tysiąclecia na Trzy Lipki skąd o godzinie 13:45, w asyście grupy pielgrzymkowej przejdziemy do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku Białej. Po modlitwie udamy się pod Pomnik Jana Pawła II na dziedziniec Kurii Diecezjalnej. Od pomnika o godz. 16:15 grupa maratończyków wyruszy wraz z Ogniem pod Krzyż Jubileuszowy na Matysce w Radziechowach. Trasa maratonu wyznaczona została przez Bielsko - Białą, Bystrą, Meszną, Buczkowice, Godziszkę, Lipową, Twardorzeczkę, Radziechowy.

 

 

Dla Zawodników przewidziano możliwość noclegu - nieodpłatnie. Koniecznie należy jednak zabrać z sobą śpiwór.

 

Organizatorzy nie pobierają wpisowego !!

czyt. więcej

program uroczystości

regulamin

 


Regulamin Biegu ,,Ogień Lolek

 

 

Komandor Biegu: Ks. kan. Jarosław Cielecki Dyrektor

                              Watykańskiego Serwisu Informacyjnego VSN

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Dzieci Serc

                           Parafia p.w. Św. Marcina w Radziechowach  

 

 Cel:

ˇ        Modlitwa o Beatyfikację i Kanonizację Sługi Bożego Jana Pawła II

 

oraz ,,Abyśmy byli jedno   

,,&&. podajmy sobie ręce.
Abyśmy byli razem i jedno mieli serce.
Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem;
Niech się odmieni, niech się odmieni
oblicze ziemi, tej ziemi
&

 

czyt. więcej

harmonogram

 


12.02.08r.

Zmarł Ks. Prałat Józef Sanak, przeżył 90 lat

 

Czy istnieje dobry moment na odchodzenie do Pana?

           Odszedłeś, a przecież Ks. Prałacie mieliśmy rozpocząć tworzenie muzeum Golgoty Beskidów. Miała być wieczernica rozpoczynająca to wydarzenie, na której byś przybliżył młodzieży, a i nam również, czasy po II wojnie światowej. Miał być wywiad&. A Ty już u Pana.

Pamiętam, jak bardzo cieszyłeś się z każdej uroczystości na Matysce i mimo że byłeś już słaby, to jednak wziąłeś udział w ,,Zaduszkach Narodowych. Jeszcze w poniedziałek, 11 lutego, dzień przed śmiercią, leżąc na szpitalnym łóżku z wielkim zaciekawieniem pytałeś, jak wyglądają przygotowania do trzeciej rocznicy Śmierci Jana Pawła II,  cieszyłeś się, że w tych uroczystościach będą brali udział Dostojnicy z Watykanu. I nadal słyszę Twoje słowa: ,,Oj móc być na Matysce&

Gdy w szpitalu trochę zdenerwowany lekarz zadał mi pytanie: ,,Kim był ten człowiek, że tyle delegacji go odwiedza, istne pielgrzymki?  Odparłam:

ˇ        To Ksiądz, który do ostatnich dni odprawiał Mszę Św. spowiadał, potrafił mówić, ale i słuchać.

ˇ        To Polak Patriota, który w czasie II wojny światowej roznosił nocą jedzenie na pola oświęcimskie, tak by rano więźniowie z Oświęcimia mogli się pożywić.

ˇ        To więzień czasów stalinowskich (5 lat więzienia).

ˇ        To Proboszcz budujący pierwsze salki katechetyczne w PRL.

ˇ        To Kapelan AK, Solidarności i Rodzin Katyńskich.

ˇ        To człowiek bardzo skromny, życzliwy i serdeczny.

ˇ        To Człowiek legenda.

Odszedłeś&. A tak wiele chciałoby  Ci się powiedzieć, przecież nawet nie  zdążyliśmy Ci podziękować za czteroletnią współpracę przy organizowaniu spotkań na Matysce. 

Żegnamy Cię Drogi Księże Józefie na krótki czas, bo wszyscy przecież idziemy w tę samą stronę... Obiecujemy, że będziemy pamiętać o Tobie w naszej modlitwie.


Niech aniołowie zabiorą Cię do raju, a gdy tam przybędziesz, niech przyjmą Cię męczennicy i wprowadzą Cię do krainy życia wiecznego. Chóry anielskie niech Cię podejmą i z Chrystusem Zmartwychwstałym miej radość wieczną...

JK

 


III Ogólnopolski Konkurs Papieski.

 

http://pokolenie-jp2.pl/info.php?dzial=2008/P/10/III_edycja_Konkurs_Papieski

 

 


,,Naród, który nie pamięta swojej historii

nie wart jest przeżycia

Jan Paweł II

 

Konkurs historyczny na APEL POLEGŁYCH

 

czyt. więcej

 


ARCHIWUM

2007

2009

2010-2016

 
 
 

 

 

Created by Szczepan Klimonda

and Dariusz Klimonda